Η Ισπανία αναδείχθηκε νέα Ολυμπιονίκης στην υδατοσφαίριση γυναικών, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο που της έλειπε από τη συλλογή της.

Η Ισπανία αναδείχθηκε νέα Ολυμπιονίκης στην υδατοσφαίριση γυναικών, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο που της έλειπε από τη συλλογή της. Η ομάδα της «ρόχα» επικράτησε με 11-9 της Αυστραλίας στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, ολοκληρώνοντας τη διοργάνωση αήττητη και κατακτώντας το χρυσό μετάλλιο μετά από δύο χαμένους τελικούς στις τελευταίες τρεις διοργανώσεις (και οι δύο από τις ΗΠΑ).

Το πρώτο οκτάλεπτο έληξε ισόπαλο 2-2, αλλά στη συνέχεια οι «στίνγκερς» δεν κατάφεραν να σκοράρουν για 9,5 λεπτά, με τη Μαρτίνα Τερέ να πραγματοποιεί εξαιρετικές αποκρούσεις. Η Ισπανία αντιμετώπισε προβλήματα με την παίκτρια παραπάνω, αλλά με τη βοήθεια των έμπειρων Μπέα Ορτίθ και Μάικα Γκαρσία, κατάφερε να ξεφύγει με 7-4, ένα λεπτό πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Πόλο Γυναικών: Συνεχίζει… ερυθρόλευκα η Δρακωτού

Η Αυστραλία αντέτεινε προσπάθειες και μείωσε σε 7-6, αλλά οι παίκτριες του Μιγκέλ Οκα δεν επέτρεψαν άλλη αμφισβήτηση και αύξησαν τη διαφορά σε τέσσερα γκολ (11-7), σφραγίζοντας τη σημαντική νίκη τους.

Τα αποτελέσματα των οκταλέπτων (με πρώτο το τυπικά γηπεδούχο της Αυστραλίας): 2-2, 0-1, 3-4, 4-4