Το απολύτως νικηφόρο σερί στο πρωτάθλημα της Handball Premier, διεύρυνε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή

Οι πρωταθλητές του τμήματος Χάντμπολ του Θρύλου επικράτησαν με 40-27 και χαρακτηριστική άνεση του Ζαφειράκη στη Νάουσα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής και πανηγύρισαν την πέμπτη νίκη τους σε ισάριθμα ματς, πριν την ευρωπαϊκή πρεμιέρα στο EHF European Cup, με αντίπαλο την αυστριακή Φάιβερς, που θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο (19/10, 18:00), στη Χαλκίδα, στο κλειστό Κανήθου «Τ. Καμπούρης».

Κόντρα στη Νάουσα, ο Ολυμπιακός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και επιβεβαίωσε την ανωτερότητα και την ποιότητα του, σε ένα ματς όπου δεν αγωνίστηκαν οι προερχόμενοι από τραυματισμό, Πέριτς και Κοτανίδης.

Το ματς:

O Oλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση και κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά, χτίζοντας σταδιακά μια διαφορά ασφαλείας 5-6 τερμάτων την οποία διεύρυνε στο +9 στην εκπνοή του ημιχρόνου. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν αρχικά με 2-0 με τα τέρματα των Παπαβασίλη και Μιχαηλίδη με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν σε 2-2 (3:41). Μετά το 3-3 που ακολούθησε ο Θρύλος έτρεξε ένα 5-0 σερί, φτάνοντας στο 3-8 έως το 11:15.

Με τέρμα του Μιχαηλίδη η διαφορά αυξήθηκε στο +6 (15:08) και από δυο διαδοχικά γκολ του Παπαβασίλη, προήλθε το +7 για το 5-12 (18:27). Η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο, με τον Παπάζογλου να σκοράφει δυο συνεχόμενες φορές για το 11-19 (29:20) και τον Βέγιν να διαμορφώνει στην εκπνοή το 11-20, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Θρύλος μπήκε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο εκτοξεύοντας τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Με τα διαδοχικά γκολ των Σλίσκοβιτς και Βέγιν έφτασε στο +11 αρχικά (31:10) και στο +12 στη συνέχεια για το 21-33 (42’). Οι «ερυθρόλευκοι» δεν άφησαν το πόδι από γκάζι με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +14 (21-35) στο 51’.

Ο Βούγιοβιτς με ωραία προσπάθεια διαμόρφωσε το 23-37 (54’) για τον Ολυμπιακό που είχε κυριαρχήσει απόλυτα. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Θρύλος διαχειρίστηκε με άνεση το υπέρ του προβάδισμα φτάνοντας με άνεση στο τελικό 27-40.