Το «τρία στα τρία» στο φετινό πρωτάθλημα έκανε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, καθώς επικράτησε εύκολα με 38-21 της ΧΑΝΘ.

Το «τρία στα τρία» στο φετινό πρωτάθλημα έκανε η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή, καθώς επικράτησε εύκολα με 38-21 της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη, για την 3η αγωνιστική.

Στο τρίτο ματς της Handball Premier 2024-25, οι «ερυθρόλευκοι» πρωταθλητές Ελλάδας πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στην έδρα της ΧΑΝΘ, κυριάρχησαν από το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο προηγήθηκαν με 20-10 και έφτασαν εύκολα στο +18 (15-33, 18-36, 20-38) και στο «διπλό».

Ολυμπιακός: Κυνηγάει το «3X3», αντίπαλος η ΧΑΝΘ! (pic)

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε από το ξεκίνημα, τόσο σε άμυνα, όσο και στην επίθεση, «χτυπώντας» πολλές φορές στην κόντρα, όπως με τον Πασσιά, που «έγραψε» το 20-10, στο 29:25, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας «μπήκαν» δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Πασσιά να διατηρεί το +10 (11-21), στο 31:18, ενώ ο Τζίμπουλας έδωσε «αέρα» 11 τερμάτων (13-24), στο 38ο λεπτό. Ο Θρύλος ξέφυγε με +14 (15-29), με γκολ του Παπάζογλου, στο 48ο λεπτό, με τον Βίντα να σκοράρει στην κόντρα, για το +18 (15-33), στο 51:33. Ανάλογη η εικόνα και στη συνέχεια, με τους «ερυθρόλευκους» να επικρατούν με 38-21.

Tα πεντάλεπτα: 2-3, 5-7, 6-9, 9-13, 10-16, 10-20 (ημχ.), 12-22, 14-24, 15-26, 15-31, 18-36, 21-38

ΧΑΝΘ (Μωυσής): Πουγατσιάς, Ιωαννίδης, Σλούκιτς 2, Σαρηγιαννίδης, Τσαγγάλης, Χαριζόπουλος 2, Καρούσης 1, Αγαθόνικος, Σαλτιέλ, Τσορτέκης 2, Βαρδάκας 3, Μαυρόπουλος 2, Κoύστουντιτς 5, Ιλερής 2, Γιορανίδης 1, Κατσούνης 1

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Τζηράς 6, Παπαβασίλης 6, Βίντα, Τζίμπουλας 4, Παπάζογλου 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 2, Βούγιοβιτς 1, Βέγιν 3, Λιάπης 5, Πασσιάς 4, Μιχαηλίδης 3, Σάββας, Νικολίνταης

Διαιτητές: ΓκόγκαςΣαχίνογλου, Δίλεπτα: 5-1, Πέναλτι: 1/1-3/4