Η Εθνική Εφήβων ηττήθηκε με 66-62 από το Βέλγιο στο πρώτο νοκ άουτ παιχνίδι του Ευρωμπάσκετ U18 και θα αγωνιστεί με την Φινλανδία για τις θέσεις 9-16 της διοργάνωσης.

To Βέλγιο «έφραξε» το δρόμο της Εθνικής προς το βάθρο στο Ευρωμπάσκετ U18, που διεξάγεται στο Τάμπερε της Φινλανδίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε 66-62 στη φάση των «16» της διοργάνωσης και πλέον θα συνεχίσει για τις θέσεις 9-16, όπου θα αντιμετωπίσει τη Φινλανδία (1/8, 18:00).

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη, αλλά αυτήν την διαφορά που είχε από τον αντίπαλό της δεν μπορούσε να την μεταφράσει σε μια σταθερή διαφορά ασφαλείας. Μετά τα πρώτα… αναγνωριστικά λεπτά έφτασε στο 11-22 της πρώτης περιόδου με διαφορετικούς παίκτες να προσφέρουν σε άμυνα και επίθεση. Κι αυτό παρά το γεγονός ότι ο Παγώνης από το πρώτο λεπτό είχε χρεωθεί με δύο φάουλ, συνθήκη στην οποία βρέθηκε και ο Αβδάλας με την έναρξη της δεύτερης περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 11-22, 28-35, 46-54, 66-62

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Βλάσσης 2, Ροζακέας 8 (1), Σπαρτάλης 6, Αμπόσι, Αβδάλας 9 (1), Κομνιανίδης, Πατρίκης 13, Αλεξάκης, Λιοτόπουλος 14 (1), Χαντζής, Παγώνης 10 (2)