Η πρώτη αγωνιστική για το Τσάμπιονς Λίγκ έλαβε χώρα, με επικές νίκες, αλλά και μία αναπάντεχη έκπληξη.

Η Μπάγερν Μονάχου έκανε εντυπωσιακή πρεμιέρα στο νέο Τσάμπιονς Λίγκ, επικρατώντας της Ντιναμό Ζάγκρεμπ με το εκπληκτικό σκορ 9-2, σε ένα ματς γεμάτο δράση στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Πρωταγωνιστής για τους Βαυαρούς ήταν ο Χάρι Κέιν, ο οποίος σημείωσε τέσσερα γκολ, τρία εκ των οποίων από το σημείο του πέναλτι. Ο Μάικλ Ολίσε πέτυχε δύο γκολ, ενώ από ένα πρόσθεσαν οι Ράφαελ Γκερέιρο, Λερόι Σανέ και Λέον Γκορέτσκα.

Το σκορ άνοιξε ο Κέιν με πέναλτι στο 19ο λεπτό, και μέχρι το 38′ οι Γκερέιρο και Ολίσε ανέβασαν το σκορ στο 3-0. Η Ντιναμό αντέδρασε δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο, μειώνοντας σε 3-2 με γκολ των Πέτκοβιτς (48′) και Ογκιβάρα (50′), όμως η Μπάγερν απάντησε άμεσα. Ο Κέιν έκανε το 4-2 στο 57′, ενώ ο Ολίσε σημείωσε το 5-2 στο 61′.

Η συνέχεια ανήκε στον Κέιν, ο οποίος με δύο ακόμη πέναλτι στο 73′ και 78′ έφτασε τα τέσσερα προσωπικά γκολ, ανεβάζοντας το σκορ στο 7-2. Η Μπάγερν δεν σταμάτησε εκεί, με τον Σανέ να κάνει το 8-2 στο 85′ και τον Γκορέτσκα να διαμορφώνει το τελικό 9-2 στις καθυστερήσεις.

«Καθάρισε» τη Λιλ η Σπόρτινγκ

Στο μεταξύ, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε τη Λιλ με 2-0, εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Άνχελ Γκόμες στο 40ο λεπτό. Ο Βίκτορ Γιόκερες άνοιξε το σκορ στο 38′, ενώ ο Ζένο Ντεμπάστ διαμόρφωσε το 2-0 στο 65′, χαρίζοντας στους Πορτογάλους τη νίκη.

Θρίαμβος της Λίβερπουλ στο «Σαν Σίρο»: Ανατροπή 3-1 επί της Μίλαν

Η Λίβερπουλ πέτυχε θριαμβευτική νίκη με 3-1 επί της Μίλαν στο «Σαν Σίρο», ξεκινώντας ιδανικά τη νέα εποχή του Champions League υπό τις οδηγίες του Άρνε Σλοτ. Ο Κώστας Τσιμίκας ήταν βασικός και μάλιστα έδωσε την ασίστ στο δεύτερο γκολ, δείχνοντας εξαιρετική απόδοση.

Η Μίλαν προηγήθηκε νωρίς, μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Πούλισιτς εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Μοράτα και σκόραρε το 1-0. Αυτό φάνηκε να “ξυπνάει” τη Λίβερπουλ, η οποία ανέβασε ρυθμούς. Στο 23’, ο Κονατέ ισοφάρισε με κεφαλιά από κόρνερ, ενώ η Λίβερπουλ έχασε ευκαιρίες, με τον Σαλάχ να έχει δοκάρι στο 17’ και ξανά στο 29’. Τελικά, στο 40’, η ανατροπή ολοκληρώθηκε με κεφαλιά του Φαν Ντάικ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα.

Η Λίβερπουλ κυριάρχησε και στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 64′, ο Τσιμίκας απείλησε με σουτ. Τρία λεπτά αργότερα, ο Σομποσλάι σφράγισε τη νίκη με γκολ από κοντά. Αυτό μετά από ωραία ενέργεια του Γκάκπο από τα αριστερά. Η ομάδα του Σλοτ διατήρησε τον έλεγχο μέχρι το τέλος, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα, ολοκληρώνοντας ένα εντυπωσιακό αποτέλεσμα.

Με… το δεξί για τη Γιουβέντους στ0 Τσάμπιονς Λίγκ!

Η Γιουβέντους ξεκίνησε δυναμικά στο νέο Champions League, επικρατώντας της Αϊντχόφεν με 3-1 στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Η ομάδα του Τορίνο έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση και σημείωσε το πρώτο γκολ στη νέα μορφή της διοργάνωσης.

Τα τέρματα για τη Γιουβέντους πέτυχαν οι Γιλντίζ στο 21′, ΜακΚένι στο 27′, και Γκονζάλεζ στο 52′, καθορίζοντας την πορεία του αγώνα. Η Αϊντχόφεν κατάφερε να μειώσει στο 93′, με τον Σαϊμπαρί να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Με αυτή τη νίκη, η Γιουβέντους όχι μόνο έκανε το ιδανικό ξεκίνημα, αλλά και έγραψε ιστορία σημειώνοντας το πρώτο γκολ της νέας διοργάνωσης.

Επική νίκη της Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1 επί της Στουτγκάρδης

Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε αρκετά στην πρεμιέρα της νέας φάσης του Champions League. Τελικά κατάφερε να κερδίσει τη Στουτγκάρδη με 3-1, κατακτώντας τους πρώτους της βαθμούς στη διοργάνωση. Η γερμανική ομάδα ήταν ανταγωνιστική καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, απαντώντας στο γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ, αλλά οι πρωταθλητές Ευρώπης πήραν τη νίκη χάρη σε κρίσιμες στιγμές του Τιμπό Κουρτουά και το καθοριστικό γκολ του Αντόνιο Ρούντιγκερ στο 83ο λεπτό.

Ο Εμπαπέ άνοιξε το σκορ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, σκοράροντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Ρεάλ στο Champions League, μετά από εξαιρετική ασίστ του Ροντρίγκο. Ωστόσο, η Στουτγκάρδη ισοφάρισε στο 68ο λεπτό με κεφαλιά του Ουντάβ, βάζοντας πίεση στους Ισπανούς.

Η Ρεάλ κατάφερε να πάρει ξανά το προβάδισμα λίγο πριν το τέλος. Όταν ο Ρούντιγκερ σκόραρε με κεφαλιά στο 83′, και ο Έντρικ πρόσθεσε το τελικό γκολ στο 90+5′ με ένα μακρινό σουτ, εξασφαλίζοντας τη νίκη για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.

Θριαμβευτική Επιστροφή στο Τσάμπιονς Λίγκ με 3-0 επί της Γιουνγκ Μπόις

Η Άστον Βίλα έκανε εντυπωσιακή επιστροφή στο Champions League μετά από 41 χρόνια. Επικρατώντας άνετα της Γιουνγκ Μπόις με 3-0 στην 1η αγωνιστική της League Phase. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι κυριάρχησε στο παιχνίδι. Εξασφαλίζοντας τη νίκη με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο και ένα στο δεύτερο. Παρόλο που το VAR της ακύρωσε δύο τέρματα.

Ο Γιούρι Τίλεμανς άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με εξαιρετικό σουτ μετά από σέντρα του ΜακΓκιν. Ο Τζέικομπ Ράμσεϊ διπλασίασε τα γκολ της ομάδας στο 38′. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 86′ με γκολ του Αμαντού Ονάνα. Ολοκληρώνοντας την άψογη εμφάνιση της Βίλα που ξεκίνησε δυναμικά την πορεία της στην κορυφαία διοργάνωση.