Δείτε το ρεπορτάζ του MEGA για τη φιλική νίκη του Ολυμπιακού επί του Άρη Λεμεσού!

Με τον Κρίστοφερ Βέλντε ξανά σε ρόλο πρωταγωνιστή, ο Ολυμπιακός επικράτησε 4-2 του Άρη Λεμεσού στο Αλφαμέγκα παρουσία 6 χιλιάδων οπαδών του, ολοκληρώνοντας έτσι τα φιλικά προετοιμασίας.

Ο Νορβηγός εξτρέμ ήταν για άλλη μια φορά απολαυστικός, σκόραρε, είχε δοκάρι ενώ χάρισε ουκ ολίγες στιγμές ποδοσφαιρικής μαγείας με τις περίτεχνες ενέργειες του. Ο Ολυμπιακός που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετικός πετυχαίνοντας τρία γκολ από το 16ο έως το 23ο λεπτό.

Ο Νέλσον Άμπι ήταν αυτός που άνοιξε τον χορό τον γκολ για να πάρει την σκυτάλη ο Βέλντε και με ωραία ενέργεια να κάνει το 2-0. Στο 23΄ήταν η σειρά του Πεπ Μπιέλ να μπει στον πίνακα τον σκόρερ, με τον Αντώνη Παπακανέλλο να εκμεταλλεύεται το λάθος των γηπεδούχων.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός έπεσε με τους Κύπριους να βρίσκουν δύο γκολ, στο 78 με τον Μπέγκστον και στο 84 με τον Σαβό εκμεταλλευόμενοι και το χαλάρωμα των ερυθρολεύκων. Την τελευταία κουβέντα όμως την είπε ξανά ο Κυπελλούχος Ευρώπης, με το εντυπωσιακό σουτ του νεαρού Θεοφάνη Μπακούλα, που κλέβει τις εντυπώσεις στον Ολυμπιακό, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Στην Κύπρο εξάλλου έκανε το ντεμπούτο του για τη φετινή σεζόν ο Ελ Κααμπί, που μπήκε στο ματς στο 71΄ενώ στις καθυστερήσεις είχε και μια καλή ευκαιρία για να σκοράρει.

Οι ερυθρόλευκοι πλέον επικεντρώνουν την προσοχή τους στην πρεμιέρα τους στο πρωτάθλημα καθώς το Σάββατο το βράδυ στις 8 αντιμετωπίζουν στον Βόλο την ομώνυμη ομάδα.