Η πορεία του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στον Ολυμπιακό είναι γεμάτη από σημαντικές στιγμές, τόσο σε εγχώριες διοργανώσεις όσο και στις ευρωπαϊκές.

Η πορεία του Γιουσέφ Ελ Αραμπί στον Ολυμπιακό είναι γεμάτη από σημαντικές στιγμές, τόσο σε εγχώριες διοργανώσεις όσο και στις ευρωπαϊκές. Ποιος μπορεί να ξεχάσει τη νίκη με 1-2 επί της Άρσεναλ στο Λονδίνο; Ή τα εντυπωσιακά στατιστικά του με τον Ολυμπιακό; 225 συμμετοχές, 94 γκολ, 25 ασίστ. Τρία πρωταθλήματα Ελλάδας, ένα κύπελλο και φυσικά η παρουσία στο Κόνφερενς Λιγκ τον περασμένο Μάιο.

Μέσα σε αυτά τα χρόνια, ο Ελ Αραμπί έχει αντιμετωπίσει διάφορες ομάδες, συμπεριλαμβανομένων και κυπριακών. Ποια είναι όμως τα στατιστικά του απέναντι στους μελλοντικούς ανταγωνιστές του στο πρωτάθλημα;

Ολυμπιακός: «Ορφανό» το «7», εκτός κι αν…

Τη σεζόν 2020/2021, ο Ελ Αραμπί και ο Ολυμπιακός ήρθαν αντιμέτωποι με την Ομόνοια στα Playoffs του Champions League, με στόχο την είσοδο στους ομίλους της διοργάνωσης. Στο πρώτο ματς στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, ο Μαροκινός μπήκε ως αλλαγή στο 59ο λεπτό με το σκορ στο 0-0. Ο Ματιέ Βαλμπουενά άνοιξε το σκορ με πέναλτι, και ενώ το 1-0 παρέμεινε μέχρι τα τελευταία λεπτά, η ρεβάνς στη Λευκωσία φαινόταν δύσκολη υπόθεση.

Ωστόσο, στο 90+2, ο Ελ Αραμπί με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και σουτ από τα 22 μέτρα, έκανε το 2-0, χαρίζοντας στον Ολυμπιακό τη νίκη. Το τελικό 0-0 στην Κύπρο εξασφάλισε την πρόκριση για τους Πειραιώτες. Ο Ελ Αραμπί έπαιξε σε όλο το 90λεπτο του δεύτερου αγώνα.

Η δεύτερη συνάντηση του Ελ Αραμπί με κυπριακή ομάδα ήταν πιο περίπλοκη. Τη σεζόν 2022-2023, για τα Playoffs του Europa League, ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Απόλλωνα Λεμεσού. Σε δύο δύσκολα παιχνίδια, ο Ελ Αραμπί ήταν αρχηγός και στις δύο αναμετρήσεις. Το πρώτο ματς στη Λεμεσό έληξε 1-1, ενώ στη ρεβάνς στον Πειραιά, ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στην πρόκριση μέχρι το 90ό λεπτό, όταν ο Ιωάννης Πίττας ισοφάρισε και το ματς πήγε στην παράταση.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου ο τερματοφύλακας Βάτσλικ απέκρουσε τρία από τα τέσσερα πέναλτι των Κυπρίων, εξασφαλίζοντας την πρόκριση για τον Ολυμπιακό. Ο Ελ Αραμπί δεν συμμετείχε στα πέναλτι, καθώς είχε αντικατασταθεί από τον Κώστα Μανωλά στο 103ο λεπτό.