Το αήττητο σερί της ΑΕΚ στα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος τερματίστηκε στο Αγρίνιο, όπου ο εξαιρετικός Παναιτωλικός την κέρδισε.

Το αήττητο σερί της ΑΕΚ στα πρώτα παιχνίδια του πρωταθλήματος τερματίστηκε στο Αγρίνιο, όπου ο εξαιρετικός Παναιτωλικός κατάφερε να κερδίσει με 1-0, “φρενάροντας” την ομάδα και αφήνοντάς την να μοιραστεί την κορυφή της βαθμολογίας με τον Άρη. Μάλιστα, το βράδυ της Κυριακής ίσως βρεθεί και εκτός κορυφής, ανάλογα με τα αποτελέσματα του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού.

Η ΑΕΚ μπήκε αποφασιστικά στον αγώνα με στόχο να πάρει προβάδισμα νωρίς, όμως οι άριστα οργανωμένοι γηπεδούχοι είχαν απαντήσεις για κάθε προσπάθεια των “κιτρινόμαυρων“. Στα μισά του δεύτερου ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός βρήκε το μοναδικό γκολ του αγώνα σε μια αντεπίθεση, με τον Λούις να σκοράρει και να χαρίζει στην ομάδα του τη σπουδαία νίκη, που την κρατά μόνη της στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Στο “Κλεάνθης Βικελίδης“, ο Άρης δεν συνάντησε ιδιαίτερες δυσκολίες απέναντι στη Λαμία, νικώντας με 2-0 και, σε συνδυασμό με την ήττα της ΑΕΚ, ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί της. Οι Θεσσαλονικείς εξασφάλισαν τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, με τα δύο γκολ του Λορέν Μορόν να δίνουν από νωρίς το προβάδισμα.

Στο Περιστέρι, ο Βόλος πέτυχε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Ατρομήτου με 2-1. Παρότι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα όμορφο γκολ του Γιουμπιτάνα, η αποβολή του Μπρόρσον στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου αποδείχθηκε κρίσιμη. Στο δεύτερο μέρος, ο Βόλος ανέτρεψε το σκορ μέσα σε δύο λεπτά (66′-68′) με τους Γκλάβτσιτς και Κόζτσα, κατακτώντας το πολύτιμο τρίποντο, παρά το γεγονός ότι έμεινε με 10 παίκτες στο 76′. Ο Ατρόμητος πίεσε, αλλά δεν κατάφερε να βρει την ισοφάριση.