Η ασταμάτητη αήττητη πορεία της Κολομβίας συνεχίζεται, καθώς στον ημιτελικό του Copa America νίκησε την Ουρουγουάη με 1-0.

Η ασταμάτητη αήττητη πορεία της Κολομβίας συνεχίζεται, καθώς στον ημιτελικό του Copa America νίκησε την Ουρουγουάη με 1-0, φτάνοντας τους 28 αγώνες χωρίς ήττα. Αν και έπαιζαν με παίκτη λιγότερο καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, κατάφεραν να αντέξουν και να κλείσουν ραντεβού με την Αργεντινή στον μεγάλο τελικό του Copa America, που θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Δευτέρας (15/7, 03:00). Με 22 νίκες και 6 ισοπαλίες, η Κολομβία σημειώνει νέο ρεκόρ αήττητων αγώνων.

Στο “Bank of America Stadium” στη Βόρεια Καρολίνα, η Κολομβία είχε την πρώτη καλή ευκαιρία με κεφαλιά του Μουνιός. Λίγο αργότερα, ο Ουρουγουανός Νούνιες έχασε διπλή ευκαιρία για το 1-0. Το γκολ που έστειλε την Κολομβία στον τελικό ήρθε από μια στημένη φάση. Στο 33ο λεπτό, ο Χάμες Ροντρίγκες έκανε άλλη μια ασίστ στο τουρνουά, εκτελώντας κόρνερ, και ο Λέρμα, με κεφαλιά, άνοιξε το σκορ.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, η Κολομβία έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Μουνιός δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Με αριθμητικό πλεονέκτημα, η Ουρουγουάη πίεσε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η καλύτερη ευκαιρία ήρθε από τους Κολομβιανούς με κεφαλιά του Κόρντομπα. Ο Λουίς Σουάρες μπήκε στο παιχνίδι και στο 71ο λεπτό είχε δοκάρι, στην καλύτερη ευκαιρία της Ουρουγουάης για ισοφάριση. Παρά την πίεση της ομάδας του Μπιέλσα, το 1-1 δεν ήρθε ποτέ και η “αλύγιστη” Κολομβία θα βρεθεί στον τελικό του Copa America για πρώτη φορά από το 2001, όταν κατέκτησε το τρόπαιο.