Στο Νιου Τζέρσεϊ, η Αργεντινή κέρδισε 2-0 τον Καναδά στον ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα, όντας στον τελικό όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο της.

Στο Νιου Τζέρσεϊ, η Αργεντινή κέρδισε 2-0 τον Καναδά στον ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα, προχωρώντας στον τελικό όπου θα υπερασπιστεί τον τίτλο της απέναντι είτε στην Ουρουγουάη είτε στην Κολομβία.

Έτσι, μετά την κατάκτηση του Κόπα Αμέρικα το 2021 και του Παγκοσμίου Κυπέλλου το 2022, η Αργεντινή είναι έτοιμη να διεκδικήσει άλλο ένα τρόπαιο, προσπαθώντας να γίνει η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις στην ιστορία του Κόπα Αμέρικα, ισοφαρίζοντας τις 15 κατακτήσεις της Ουρουγουάης.

Ολυμπιακός: «Ορφανό» το «7», εκτός κι αν…

Στον αγώνα ενάντια στην έκπληξη της διοργάνωσης, τον Καναδά, η Αργεντινή προηγήθηκε στο 22ο λεπτό όταν ο Ντε Πολ έδωσε μια εξαιρετική πάσα στον Χούλιαν Άλβαρες, ο οποίος πλάσαρε τον τερματοφύλακα και έκανε το 1-0.

Στο 35ο λεπτό, ο Ντι Μαρία είχε ευκαιρία για το 2-0, ενώ ο Καναδάς απείλησε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με σουτ του Ντέιβιντ, το οποίο απέκρουσε ο Εμιλιάνο Μαρτίνες. Έξι λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Αργεντινή σφράγισε την πρόκριση στον τελικό με δεύτερο γκολ.

Ο Έντσο Φερνάντες επιχείρησε ένα σουτ από τη μεγάλη περιοχή και ο Λιονέλ Μέσι παρενέβη στην πορεία της μπάλας, σκοράροντας το 14ο γκολ του σε αγώνες Κόπα Αμέρικα και κάνοντας το 2-0 για την Αργεντινή. Ο Καναδάς δεν κατάφερε να απειλήσει περαιτέρω και οι Παγκόσμιοι Πρωταθλητές παρέμειναν αήττητοι στα τελευταία δέκα παιχνίδια τους.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μοντιέλ (71′ Μολίνα), Ρομέρο, Λισάνδρο Μαρτίνες, Ταλιαφίκο (64′ Οταμέντι), Ντι Μαρία (78′ Γκονζάλες), Φερνάντες, Ντε Πολ, Μακ Άλιστερ (78′ Παλάσιος), Μέσι, Άλβαρες (78′ Λαουτάρο Μαρτίνες)

ΚΑΝΑΔΑΣ: Κρεπό, Τζόνστον, Μπομπίτο, Κορνέλιους, Ντέιβις (71′ Οσόριο), Κονέ, Εουστάκιο (72′ Τσονιέρε), Λαριέα (55′ Αχμέντ), Ντέιβιντ (64′ Ολουβασέγι), Σάφελμπουργκ (55′ Μιγιάρ), Λάριν