Είναι αξιοσημείωτο ότι η Στεάουα βρίσκεται σε ανοδική πορεία, καθώς διατήρησε το αήττητο σερί της στις τελευταίες αγωνιστικές.

Είναι αξιοσημείωτο ότι η Στεάουα (αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League) βρίσκεται σε ανοδική πορεία, καθώς διατήρησε το αήττητο σερί της στις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Ωστόσο, την Κυριακή το βράδυ αναγκάστηκε να ξεπεράσει τον εαυτό της απέναντι στη Γκλόρια Μπουζάου, καθώς ξεκίνησε το παιχνίδι πίσω στο σκορ. Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να κερδίσει τελικά με 3-2. Αυτό το αποτέλεσμα την ανέβασε στην 7η θέση, με απόσταση 4 βαθμών από τη δεύτερη Ουνιβερσιτάτεα Κραΐόβα (σ.σ.: 20-16) και έχοντας ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τη Γκλόρια Μπουζάου, με τον Τζίπα να ανοίγει το σκορ στο 4ο λεπτό, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους. Ωστόσο, ο Ποπέσκου ισοφάρισε σε 1-1 στο 39′, και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε ισόπαλο. Ο ίδιος παίκτης έκανε την ανατροπή στο 67′, βάζοντας την Στεάουα μπροστά με 2-1, ενώ ο Μπιρλίτζεα διεύρυνε το προβάδισμα στο 74′, κάνοντας το 3-1. Αν και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2 στο 87′ με τον Κέστορ, το σκορ παρέμεινε ίδιο. Έτσι, η ομάδα του Βουκουρεστίου πανηγύρισε τη νίκη με 3-2 και ανέβηκε ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.