Ο Ηλίας Σπάθας ανέλυσε το παιχνίδι της ΑΕΚ στη Λεωφόρο επί της Καλλιθέας, σχολιάζοντας πως ευνοήθηκε η ομάδα του Αλμέιδα.

Η αναμέτρηση της ΑΕΚ με την Athens Καλλιθέα για την 5η αγωνιστική της Super League ήταν γεμάτη ένταση, τόσο εντός αγωνιστικού χώρου όσο και έξω από αυτό, κυρίως λόγω της διαιτητικής αντιμετώπισης. Ο Ηλίας Σπάθας, πρώην διαιτητής, σχολίασε τις αποφάσεις του διαιτητή Θανάση Τζήλου και των VAR, υποστηρίζοντας ότι η ΑΕΚ έχει τύχει ευνοϊκής μεταχείρισης φέτος.

Σύμφωνα με τον Σπάθα, υπήρχαν δύο σημαντικές φάσεις κατά τις οποίες η Athens Καλλιθέα έπρεπε να έχει κερδίσει πέναλτι, όμως ούτε ο διαιτητής ούτε το VAR παρενέβησαν. Η πρώτη φάση αφορά ένα μαρκάρισμα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όπου, σύμφωνα με τον πρώην ρέφερι, ο παίκτης της ΑΕΚ χτυπάει τον αντίπαλο μέσα στην περιοχή χωρίς να έχει πρόθεση να παίξει τη μπάλα. Η δεύτερη φάση, στο 73ο λεπτό, αφορά τράβηγμα που δεν καταλογίστηκε ως πέναλτι, προκαλώντας έντονες αντιδράσεις.

Ο Σπάθας άφησε σαφείς αιχμές για την απόδοση των διαιτητών στο VAR, τονίζοντας ότι ήταν ανεπαρκής η αντίδρασή τους στις κρίσιμες φάσεις, ενώ έριξε ευθύνες και στον διαιτητή Σιδηρόπουλο, που χειριζόταν το VAR, υπονοώντας πως οι διαιτητές δεν ήταν όσο προσεκτικοί θα έπρεπε να είναι.

Το αποτέλεσμα του αγώνα (0-0) άφησε την Athens Καλλιθέα με παράπονα για τη διαιτησία, ενώ η ΑΕΚ φαίνεται να είχε «ευτυχή» αντιμετώπιση, σύμφωνα με το σχόλιο του Σπάθα.