Αποφασιστικό βήμα, για την πρόκριση στον τρίτο γύρο του EHF European Cup, έκανε ο Ολυμπιακός/ Όμιλος Ξυνή και ο Σάββας έκανε δηλώσεις.

Αποφασιστικό βήμα, για την πρόκριση στον τρίτο γύρο του EHF European Cup, έκανε ο Ολυμπιακός/ Όμιλος Ξυνή, ο οποίος ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το φετινό ευρωπαϊκό του ταξίδι. Δηλώσεις από τη πλευρά των Πειραιωτών παραχώρησε ο Σάββας Σάββας.

Με τον κόσμο στο πλευρό τους στη Χαλκίδα, στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου «Τ. Καμπούρης», σούπερ άμυνα και πρώτο σκόρερ τον Βέγιν, με οκτώ γκολ (έξι ο Σλίσκοβιτς), οι «ερυθρόλευκοι» πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 30-21 της Φάιβερς (από τις πιο ποιοτικές ομάδες της διοργάνωσης), για την πρώτη «μάχη» του δεύτερου γύρου της EHF European Cup, πραγματοποιώντας εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σκόραραν 20 φορές και προηγήθηκαν με +9 (28-19, 29-20).

Θύρα 7: «ΟΛΟΙ στην κατακόκκινη Χαλκίδα!» (pic)

Έτσι, στη ρεβάνς του δεύτερου γύρου, το άλλο Σάββατο (26/10, 21:00), στη Βιέννη, ο Θρύλος θα αντιμετωπίσει με μεγάλο προβάδισμα την αυστριακή ομάδα, με «φόντο» την πρόκριση στην επόμενη φάση του ευρωπαϊκού θεσμού.

«Ερυθρόλευκο» προβάδισμα (10-9) στο ημίχρονο!

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 3-1, όμως ο Βέγιν ισοφάρισε σε 3-3, στο 7:40 και ο Βίντα σε 6-6, στο 17ο λεπτό, με τον Σλίσκοβιτς να δίνει προβάδισμα (7-6), στο 20:15. Ο Σλίσκοβιτς «χτύπησε» ξανά, στο 22:29 και έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων (9-7) στους πρωταθλητές Ελλάδας, ενώ ο Βέγιν διατήρησε το +2 (10-8), στο 28ο λεπτό, όπως και ο Παπαντωνόπουλος, με εξαιρετική απόκρουση σε εκτέλεση πέναλτι. Ωστόσο, η Φάιβερς μείωσε, για το 10-9 του ημιχρόνου. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Θρύλος είχε μόλις τρία λάθη (οκτώ η Φάιβερς).

«Καταιγιστικός» ο Θρύλος!

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν ακόμη πιο δυνατά το «γκάζι» και έφτασαν στο +4 (18-14), στο 40:39, με τον Τζίμπουλα. Η Φάιβερς μείωσε σε 19-18, αλλά ο Ολυμπιακός «έτρεξε» 7-0 σερί και ξέφυγε με +8 (26-18), με το όγδοο προσωπικό γκολ του φοβερού και τρομερού Βέγιν, στο 53:12! Γκολ του Σλίσκοβιτς (54:42) και +9 (28-19) οι πρωταθλητές Ελλάδας, με τον Βέγιν να «χτυπάει» ξανά, στο 57ο λεπτό και να «γράφει» το 29-20. Με γκολ του Σάββα σε «νεκρό» χρόνο (59:59), ο Θρύλος νίκησε με 30-21 την αυστριακή ομάδα.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 5-6, 6-6, 9-7, 10-9 (ημχ.) 13-13, 17-14, 19-16, 22-18, 28-20, 30-21.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς, Παπαβασίλης 1, Βίντα 4, Τζίμπουλας 2, Παπάζογλου 1, Κανδύλας, Πέριτς 2, Σλίσκοβιτς 6, Βούγιοβιτς, Βέγιν 8, Λιάπης 3, Πασσιάς, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 2

Φάιβερς (Πέτερ Εκλ): Λίχτμπλαου 1, Βάισερ, Γκάνγκελ, 4 Στουρτζ, Μπέργκμαν, Ρουντνίτσκι, Ντβόρακ, Γκλετζλ, Ντέιβιντ, Νιγκ 4, Μπρένεϊς 2, Κόλαρ 4, Μπρέιτ 2, Ρίντε, Σουχ 1, Σάιντλ 2

Διαιτητές: ΣιμόνεΜονιτίλο (Ιταλία), Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/4 – 0/1

Σάββας Σάββας: «Σήμερα, ήταν μια συνολική προσπάθεια, όλων των παιδιών, του προπονητικού σταφ. Είμαι πολύ χαρούμενος για αυτό το αποτέλεσμα, έχουμε ένα καλό μαξιλαράκι ασφαλείας, αλλά δεν έχει τελειώσει τίποτα. Θα είναι δύσκολο το ματς στην Αυστρία, μας δυσκόλεψε αρκετά η Φάιβερς, μια πολύ καλή ομάδα. Βρήκαμε λύσεις στο 7-6 και μπορέσαμε με καλή άμυνα, να πάρουμε μια καλή διαφορά. Θα δουλέψουμε όλη τη βδομάδα, θα αναλύσουμε το παιχνίδι, θα δούμε βίντεο. Σίγουρα, τα ευρωπαϊκά παιχνίδια έχουν διαφορετικό ρυθμό, σε σχέση με το πρωτάθλημα. Η Αυστρία είναι μια σχολή χάντμπολ, παίζουν πάρα πολύ γρήγορα. Εμείς στον Ολυμπιακό, προσπαθούμε να παίξουμε έτσι. Στο πρώτο ημίχρονο, δυσκολευτήκαμε αρκετά, χάσαμε και πολλά σουτ. Μια πολύ καλή άμυνα για 60 λεπτά. Ευχαριστούμε πολύ τον κόσμο, που ήρθε εδώ να μας υποστηρίξει. Το λέγαμε και πέρυσι, σε όλα τα σημαντικά παιχνίδια ως το ΣΕΦ και τους τελικούς του πρωταθλήματος, ήταν πάντα δίπλα μας, τους ευχαριστούμε θερμά. Είναι κάτι που χρειαζόμαστε, ειδικά για αυτά τα παιχνίδια. Να πάρουμε την πρόκριση και να τους ευχαριστήσουμε».