Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, έφυγε νικητής από την Τούμπα επί του ΠΑΟΚ, με πρωταγωνιστές τον Ντιόγκο και τον Αβραάμ Παπαδόπουλο.

Σαν σήμερα, στις 20 Σεπτεμβρίου του 2009, ο Ολυμπιακός πέτυχε μία από τις πιο σπουδαίες εκτός έδρας νίκες στην ιστορία του, επικρατώντας 2-1 επί του ΠΑΟΚ στην Τούμπα. Η αναμέτρηση αυτή, που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, έμεινε αξέχαστη για τη δύναμη και την αποφασιστικότητα που έδειξε η ομάδα του Πειραιά.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί νωρίς, στο 8ο λεπτό, με γκολ του Αντελίνο Βιεϊρίνια, δημιουργώντας ενθουσιασμό στις κερκίδες. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός, υπό την καθοδήγηση του υπηρεσιακού προπονητή Μπόζινταρ Μπάντοβιτς, αντέδρασε άμεσα και ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Στο 41ο λεπτό, ο Λουίς Ντιόγκο ισοφάρισε με εντυπωσιακό τρόπο, στέλνοντας το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα.

Η κορύφωση του αγώνα ήρθε στο 90ο λεπτό, όταν ο Αβραάμ Παπαδόπουλος σκόραρε με κεφαλιά, «παγώνοντας» την Τούμπα και χαρίζοντας στον Ολυμπιακό μία τεράστια νίκη. Αυτή η νίκη είχε ιδιαίτερη σημασία, καθώς απέδειξε για ακόμη μία φορά τη μαχητικότητα και το χαρακτήρα του Ολυμπιακού σε δύσκολες έδρες όπως αυτή της Τούμπας.

Η επιτυχία αυτή παραμένει χαραγμένη στη μνήμη των φίλων της ομάδας, ως απόδειξη της δύναμης του Θρύλου στα κρίσιμα ματς.