Με τον Νέρι Καστίγιο να κάνει μαγικά, ο Ολυμπιακός σαν σήμερα, επικράτησε με 3-0 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη.

Σαν σήμερα, στις 27 Αυγούστου 2006, ο Ολυμπιακός πέτυχε μία από τις πιο εμφατικές νίκες της σεζόν, καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Πανιωνίου με 3-0. Ο αγώνας αυτός ξεχωρίζει στην ιστορία του Θρύλου, όχι μόνο για την ευρεία νίκη, αλλά και για την εξαιρετική εμφάνιση του Νέρι Καστίγιο.

Ο διεθνής Μεξικανός επιθετικός πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή εμφάνιση, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και οδηγώντας την ομάδα του στη δεύτερη διαδοχική νίκη στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.

Ο Καστίγιο ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της βραδιάς, σκοράροντας τα τρία γκολ των Πειραιωτών. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, ενώ πριν το ημίχρονο διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 42’. Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στις καθυστερήσεις, με το τρίτο του γκολ στο 93’, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3.

Αυτή η νίκη έβαλε τον Ολυμπιακό σε τροχιά προς την κατάκτηση του 35ου πρωταθλήματος της ιστορίας του. Ο τρόπος με τον οποίο οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν του Πανιωνίου εκείνο το βράδυ στη Νέα Σμύρνη ήταν χαρακτηριστικός της δύναμης και της αποφασιστικότητας που επέδειξαν καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν. Και φυσικά, η απόδοση του Καστίγιο παρέμεινε στη μνήμη όλων ως ένα από τα κορυφαία ατομικά επιτεύγματα της χρονιάς.