Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, σημειώνει μία σπουδαία νίκη στο «Γ. Καραϊσκάκης», λυγίζοντας τη μεγάλη Γιουβέντους, με 1-0.

Σαν σήμερα, στις 22 Οκτωβρίου 2014, ο Ολυμπιακός έγραψε μία από τις πιο λαμπρές σελίδες της ευρωπαϊκής ιστορίας του. Επικρατώντας θριαμβευτικά της Γιουβέντους με 1-0 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τους ομίλους του Champions League.

Με προπονητή τον Μίτσελ, οι «ερυθρόλευκοι» υπέταξαν την πρωταθλήτρια Ιταλίας. Η οποία εκείνη τη χρονιά έφτασε μέχρι τον τελικό της διοργάνωσης, όπου ηττήθηκε από την Μπαρτσελόνα. Ήταν μια νίκη που χαράχτηκε στη μνήμη των φιλάθλων του Ολυμπιακού και έδειξε την τεράστια δυναμική της ομάδας.

Ο λόγος που αγωνίστηκε ο «ανενεργός» Ανδρούτσος

Σαν σήμερα | Ολυμπιακός: Ήταν Θρύλος, ήταν απλά ανίκητος!

Το ματς ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να παίζει καταπληκτικό ποδόσφαιρο, επιβάλλοντας τον ρυθμό του από το πρώτο λεπτό. Οι Πειραιώτες ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο. Δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες, με τον Κώστα Μήτρογλου και τον Τσόρι Ντομίνγκεζ να απειλούν συνεχώς την άμυνα της Γιουβέντους. Η λύση ήρθε στο 37ο λεπτό, όταν ο Παϊτίμ Κασάμι με ένα εκπληκτικό γκολ, έγραψε το 1-0, ξεσηκώνοντας το γήπεδο. Οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού, σε ένα γεμάτο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», πρόσφεραν αδιάκοπη υποστήριξη. Και φυσικά αποτέλεσαν τον 12ο παίκτη της ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Γιουβέντους προσπάθησε να αντιδράσει και πίεσε για την ισοφάριση, αλλά ο Ολυμπιακός άντεξε. Μεγάλος πρωταγωνιστής της βραδιάς ήταν ο τερματοφύλακας Ρομπέρτο, που με σωρεία εκπληκτικών αποκρούσεων κράτησε ανέπαφη την εστία του, κάνοντας εμφάνιση ζωής. Ο Ισπανός φύλακας ήταν ανίκητος, σταματώντας κάθε προσπάθεια των Ιταλών και αποδεικνύοντας γιατί θεωρούνταν ένας από τους κορυφαίους τερματοφύλακες της εποχής.

Αυτή η νίκη έμεινε στην ιστορία ως μία από τις σπουδαιότερες του Ολυμπιακού, με την ομάδα να επιδεικνύει το μεγαλείο της απέναντι σε έναν πανίσχυρο αντίπαλο. Ήταν μια βραδιά που οι φίλαθλοι των «ερυθρολεύκων» θα θυμούνται για πάντα, με τον Θρύλο να αποδεικνύει ότι ανήκει στην ελίτ του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Ολυμπιακός (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Ρομπέρτο, Μανιάτης, Μποτία, Μιλιβόγιεβιτς, Μήτρογλου (69′ Αφελάι), Εντινγκά, Ντομίνγκες (85′ Φουστέρ), Κασάμι (91′ Γιαννούλης), Ελαμπντελαουί, Αμπιντάλ, Μαζουακού.

Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Κιελίνι, Ογκμπόνα (77′ Περέιρα), Πογκμπά (87′ Τζοβίνκο), Μοράτα, Τέβες, Μπονούτσι, Πίρλο (57′ Μαρκίζιο), Ασαμόα, Βιντάλ, Λιχτστάινερ.