Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, επικράτησε της Λιλ, στο φλεγόμενο ΟΑΚΑ, κάνοντας μια θρυλική ανατροπή, για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Σαν σήμερα, στις 17 Οκτωβρίου του 2001, ο Ολυμπιακός κατέγραψε μία από τις πιο επικές ευρωπαϊκές νίκες του. Επικρατώντας με 2-1 της Λιλ στο ΟΑΚΑ για τη φάση των ομίλων του Champions League. Η συγκεκριμένη αναμέτρηση συνδέεται χρονικά με την σημερινή ημερομηνία. Καθώς συμπληρώνονται 23 χρόνια από εκείνη τη μαγική βραδιά, όταν ο Ολυμπιακός έκανε μια μεγάλη ανατροπή υπό την καθοδήγηση του Τάκη Λεμονή.

Ολυμπιακός – Λιλ | Σαν σήμερα:

Η Λιλ προηγήθηκε στο 39ο λεπτό με γκολ του Μπασίρ, ο οποίος με ατομική ενέργεια και εξαιρετικό τελείωμα νίκησε τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο, κάνοντας το 0-1. Ωστόσο, στην επανάληψη, ο προπονητής του Ολυμπιακού, Τάκης Λεμονής, άλλαξε την τακτική της ομάδας του. Περνώντας στον αγώνα τον Τζιοβάνι και επιλέγοντας ένα επιθετικό 4-4-2 σύστημα.

Κροατία – Ελλάδα: Δύο γκολ μέσα σε ένα λεπτό από Κωστούλα και Μπακούλα!

Η κίνηση αυτή έφερε άμεσα αποτελέσματα, καθώς στο 55ο λεπτό ο Αλέξης Αλεξανδρής εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος της άμυνας της Λιλ και ισοφάρισε σε 1-1. Ο Λεμονής συνέχισε να ρισκάρει. Αντικαθιστώντας τον Ανατολάκη με τον Ανδρέα Νινιάδη στο 63ο λεπτό. Μόλις ένα λεπτό αργότερα, ο Νινιάδης έβαλε το νικητήριο γκολ. Περνώντας τη μπάλα κάτω από τα πόδια του τερματοφύλακα της Λιλ, Βιμπέ, κάνοντας το 2-1.

Η Λιλ προσπάθησε να ισοφαρίσει ασκώντας πίεση στους Πειραιώτες, αλλά ο Ολυμπιακός άντεξε. Ο Τζιοβάνι είχε μια μεγάλη ευκαιρία στο 78ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Βιμπέ. Ο Βραζιλιάνος στη συνέχεια αποβλήθηκε στο 89ο λεπτό με κόκκινη κάρτα, σε μια αυστηρή απόφαση του διαιτητή, αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη, που έμεινε χαραγμένη στην ιστορία.

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Ελευθερόπουλος, Πατσατζόγλου, Μπερμούντες (46 Αμανατίδης), Ανατολάκης (63 Νινιάδης), Βενετίδης, Μαυρογεννίδης, Καρεμπέ, Ζέτερμπεργκ (46 Τζιοβάνι), Τζόρτζεβιτς, Αλεξανδρής, Οφορίκουε.

Λιλ (Βαχίντ Χαλίλχοτζιτς): Βιμπέ, Μουράτι, Σιγκάν, Εκερ, Φαχμί, Λαντέν, Ολουφάντε (59 Πισό), ΝτΑμίκο, Μπενουά Σεϊρού, Μπακαρί (5 Μπασίρ), Ντελμπιέρ.