Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, κάνει ένα τεράστιο «διπλό», με μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί της Μονπελιέ για το Champions League.

Σαν σήμερα, στις 24 Οκτωβρίου του 2012, ο Ολυμπιακός πέτυχε μία από τις σημαντικότερες ευρωπαϊκές εκτός έδρας νίκες της ιστορίας του. Επικρατώντας της πρωταθλήτριας Γαλλίας, Μονπελιέ, με 2-1. Ήταν η τρίτη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League. Και η ομάδα του Πειραιά έδειξε τα ψυχικά αποθέματα και το πάθος που τη χαρακτηρίζει, πετυχαίνοντας μια επική ανατροπή στα τελευταία 18 λεπτά της αναμέτρησης.

Σαν σήμερα | Ολυμπιακός: Έκανε την «καρυδάτη» ανατροπή

Η Μονπελιέ πήρε το προβάδισμα στο 49ο λεπτό με τον Σαρμπονιέ, εκμεταλλευόμενη την πρώτη ουσιαστική ευκαιρία της στον αγώνα. Παρά το αρχικό σοκ, ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε και συνέχισε να κυνηγά το αποτέλεσμα με αποφασιστικότητα. Στο 73’, ο Βασίλης Τοροσίδης κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια, σκοράροντας το γκολ της ισοφάρισης που αναπτέρωσε τις ελπίδες της ομάδας.

Η κορύφωση ήρθε στο 91ο λεπτό, όταν ο Κώστας Μήτρογλου εκμεταλλεύτηκε μια άψογη ασίστ του Τζαμέλ Αμπντούν και με κοντινό πλασέ χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη. Αυτό το γκολ όχι μόνο έδωσε στον Ολυμπιακό τρεις πολύτιμους βαθμούς. Αλλά αποτέλεσε και σημείο αναφοράς για την πορεία του στη διοργάνωση. Κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ανατροπή αυτή έκανε ολόκληρη την ποδοσφαιρική Ευρώπη να υποκλιθεί στον Ολυμπιακό. Ο οποίος απέδειξε για άλλη μια φορά την αξία του σε υψηλό ευρωπαϊκό επίπεδο. Η ημερομηνία αυτή είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με την ιστορία του συλλόγου και παραμένει αξέχαστη για τους φίλους της ομάδας. Καθώς αποδεικνύει ότι ο Θρύλος είναι ικανός για μεγάλα αποτελέσματα ακόμη και στις πιο δύσκολες συνθήκες.