Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, πανηγύρισε μία ευρεία νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης, έχοντας σε εξαιρετικό βράδυ τους Πάντελιτς και Φουστέρ.

Σαν σήμερα, στις 25 Σεπτεμβρίου του 2010, ο Ολυμπιακός πέτυχε μια σημαντική νίκη επί του Αστέρα Τρίπολης με σκορ 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης», σε έναν αγώνα που σηματοδότησε την επιστροφή του Ερνέστο Βαλβέρδε στον πάγκο των «ερυθρολεύκων».

Αυτή η νίκη όχι μόνο ενίσχυσε τη θέση του Ολυμπιακού στην πορεία του προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, αλλά ήταν επίσης η ημέρα που δύο παίκτες, οι Μάρκο Πάντελιτς και Νταβίντ Φουστέρ, πανηγύρισαν τα πρώτα τους γκολ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Που θα το δείτε σε LIVE STREAMING

Ο αγώνας ήταν γεμάτος ένταση και ενθουσιασμό, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί από την αρχή, επιδεικνύοντας επιθετική τακτική και ελκυστικό ποδόσφαιρο. Το πρώτο γκολ ήρθε στο 36ο λεπτό από τον Σέρβο επιθετικό Μάρκο Πάντελιτς, ο οποίος με κεφαλιά-δυναμίτη άνοιξε το σκορ και προκάλεσε έντονους πανηγυρισμούς στις εξέδρες. Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ μπροστά στο κοινό του «Ναού» και το δεύτερο συνολικά με την ερυθρόλευκη φανέλα, καθώς λίγες ημέρες νωρίτερα είχε σκοράρει στη νίκη με 1-0 επί του Πανσερραϊκού.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 62ο λεπτό, με τον Νταβίντ Φουστέρ να πετυχαίνει ένα εντυπωσιακό τέρμα με σουτ έξω από την περιοχή, μετά από εκτέλεση φάουλ, ανοίγοντας το δικό του «λογαριασμό» με τα ερυθρόλευκα. Ο Φουστέρ, ο οποίος στη συνέχεια έγινε αγαπημένος παίκτης των οπαδών, ξεκίνησε μια πορεία που τον έκανε σύμβολο της ομάδας για τα επόμενα έξι χρόνια.

Το τελικό σκορ 3-0 διαμορφώθηκε στο 72ο λεπτό, με ένα αυτογκόλ του Φυτανίδη, ολοκληρώνοντας έναν θριαμβευτικό αγώνα για τον Ολυμπιακό. Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ισχύ του στο πρωτάθλημα, διατηρώντας το μομέντουμ του προς την επιστροφή στον θρόνο του ελληνικού ποδοσφαίρου.

Ολυμπιακός (Ερνέστο Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Τοροσίδης, Μέλμπερκ, Α. Παπαδόπουλος (Μοντεστό 76′), Ρ. Μπράβο, Ντουντού , Ιμπαγάσα (Φετφατζίδης 84′), Ριέρα, Φουστέρ, Ρόμενταλ, Πάντελιτς (Μιραλάς 63′).

Αστέρας Τρίπολης (Βαγγέλης Βλάχος): Ντεγκρά, Αργυρόπουλος, Φυτανίδης, Μπαρτολίνι, Ρουριμπάρι, Μπαστία, Λαδάκης, Αράς (Φορτούνης 77′), Καρέρα(Πουλίδο 63′), Μάρτινς, Ρουμπίλ(Ουντότζι 46′).