Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Τοροσίδη, σκόρπισε την ΑΕΚ μες στο ΟΑΚΑ.

Σαν σήμερα, στις 23 Σεπτεμβρίου 2009, ο Ολυμπιακός πέτυχε μια σημαντική νίκη με 2-1 επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Τοροσίδη. Σε εκείνη την αναμέτρηση, ο αρχηγός του Ολυμπιακού έδωσε ρεσιτάλ με την απόδοσή του, σημειώνοντας και τα δύο γκολ που χάρισαν τον θρίαμβο στους «ερυθρόλευκους».

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 43ο λεπτό, όταν ο Τοροσίδης σκόραρε με κεφαλιά, ανοίγοντας το σκορ και δίνοντας το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Στο 55ο λεπτό, ο Τοροσίδης πραγματοποίησε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια, περνώντας δύο αντιπάλους και κρεμώντας τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ για το 2-0. Παρά την προσπάθεια της ΑΕΚ να μειώσει το σκορ με γκολ του Νέμεθ στο 65ο λεπτό, ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα και πήρε τη νίκη.

Αυτή η αναμέτρηση έμεινε χαραγμένη στις μνήμες των φιλάθλων του Ολυμπιακού, καθώς αποτελεί μία από τις πολλές μεγάλες επιτυχίες της ομάδας κόντρα στην ΑΕΚ. Ο Τοροσίδης, με τα δύο γκολ του, απέδειξε για ακόμη μία φορά τον ηγετικό του ρόλο, συμβάλλοντας καθοριστικά στη νίκη και ενισχύοντας τον μύθο του ως ένας από τους κορυφαίους παίκτες του συλλόγου.