Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, επικράτησε στο ΣΕΦ της Παρτίζαν΄για την Ευρωλίγκα, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Σαν σήμερα η ημερομηνία συνδέεται άρρηκτα με μία από τις συγκλονιστικότερες ευρωπαϊκές βραδιές του Ολυμπιακού στο μπάσκετ.

Στις 19 Οκτωβρίου 2023, ακριβώς πριν από έναν χρόνο, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Παρτίζαν με 98-94 στο ΣΕΦ. Έπειτα από παράταση, σε ένα ματς-θρίλερ για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague.

Σαν σήμερα | Τεράστια εμφάνιση Θρύλου!

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ένα καλό πρώτο ημίχρονο, αλλά η τρίτη περίοδος ήταν απογοητευτική, με την Παρτίζαν να επιστρέφει από το -12 και να στέλνει τον αγώνα στην παράταση, χάρη σε ένα μεγάλο τρίποντο του Τζέιμς Νάναλι στην κανονική διάρκεια. Στην παράταση, όμως, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής. Σημειώνοντας 19 πόντους με απόλυτη ευστοχία στις βολές (9/9), ενώ είχε και 3 κλεψίματα, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Αν και ο Ολυμπιακός αγωνιζόταν χωρίς τους Σακίλ ΜακΚίσικ, Ίγκνας Μπραζντέικις και Λουκ Σίκμα, οι παίκτες που ήταν διαθέσιμοι ανέλαβαν τον ρόλο τους με τον καλύτερο τρόπο. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ πέτυχε 12/14 βολές και κυριάρχησε στη ρακέτα. Ενώ ο Κώστας Παπανικολάου πρόσφερε πολύτιμες λύσεις στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Ο Άλεκ Πίτερς πρόσθεσε 15 πόντους σε μόλις 20 λεπτά συμμετοχής. Πριν τραυματιστεί σοβαρά και μείνει εκτός για το υπόλοιπο ματς.

Από την πλευρά της Παρτίζαν, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αν και παρατάχθηκε με ροτέισον οκτώ παικτών, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια και να διεκδικήσει τη νίκη μέχρι τέλους. Δείχνοντας το υψηλό της επίπεδο. Ωστόσο, η ψυχραιμία και η αποφασιστικότητα του Ολυμπιακού στην παράταση έκριναν τελικά τον νικητή, σε μία βραδιά που έμεινε χαραγμένη στη μνήμη των οπαδών.