Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, επικράτησε με μεγάλη... μπάλα, επί του Πανιωνίου για το πρωτάθλημα, σε μία εμφάνιση που κανείς δεν μπορεί να ξεχάσει.

Σαν σήμερα, το 2017, ο Ολυμπιακός έζησε μια από τις πιο δραματικές νίκες των τελευταίων ετών, επικρατώντας του Πανιωνίου με 4-3 στη Νέα Σμύρνη. Ο αγώνας αυτός, υπό την καθοδήγηση του Τάκη Λεμονή, σηματοδότησε ένα κρίσιμο σημείο για την ομάδα, η οποία προερχόταν από μια δύσκολη περίοδο με τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με γκολ του Σπιριντόνοβιτς, εκμεταλλευόμενος λάθος του Φιγκέιρας, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα. Στο 19ο λεπτό, ο Σισέ ισοφάρισε με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη. Στη συνέχεια, ο Ανσαριφάρντ έκανε το 2-1 στο 37’ και λίγο πριν το ημίχρονο (45’), ο ίδιος παίκτης ανέβασε το σκορ στο 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ωστόσο το φινάλε ήταν εντυπωσιακό. Στο 82’, ο Μασούντ μείωσε σε 3-2 με πέναλτι, και ένα λεπτό αργότερα ο Ντουρμισάι ισοφάρισε σε 3-3. Το θρίλερ κορυφώθηκε στο 86’, όταν ο Φορτούνης κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα. Διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 4-3.

Αυτή η νίκη αποτέλεσε σημαντικό σημείο καμπής για τον Ολυμπιακό, που έδειξε ανθεκτικότητα και αποφασιστικότητα να ανακάμψει σε μια κρίσιμη καμπή της σεζόν.

Πανιώνιος (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος (71′ Παπαγεωργίου), Μπανανά, Οικονόμου, Χατζισαφί, Κόρμπος (81′ Ντουρμισάι), Σιώπης, Μασούρας (60′ Λάμπρου), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Γεσίλ

Ολυμπιακός (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Νικολάου, Σισέ, Κούτρης, Ρομαό, Οφόε (63′ Ταχτσίδης), Πάρντο, Φορτούνης, Σεμπά, Ανσαριφάρντ (75′ Τζούρτζεβιτς).