Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, νίκησε τη Λίβερπουλ στο «Γ. Καραϊσκάκης», χάρη στην γκολάρα που πέτυχε ο Ιεροκλής Στολτίδης.

Σαν σήμερα, στις 28 Σεπτεμβρίου 2004, ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία με μια από τις πιο σημαντικές νίκες της ευρωπαϊκής του πορείας, ταπεινώνοντας τη Λίβερπουλ με 1-0 στο ανακαινισμένο «Γ. Καραϊσκάκης». Στην παρθενική του εμφάνιση στους ομίλους του Champions League, ο Θρύλος υπερέβαλε εαυτόν και κατάφερε να αποσπάσει τον θαυμασμό όλης της ποδοσφαιρικής Ευρώπης.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ιεροκλής Στολτίδης στο 17ο λεπτό, με ένα εντυπωσιακό σουτ που άφησε άφωνους τους φιλάθλους. Οι «ερυθρόλευκοι» θα μπορούσαν να είχαν αυξήσει το σκορ, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, μεταξύ των οποίων και δύο δοκάρια, από τον Γιάννη Οκκά (5’) και τον Στολτίδη (75’).

«Τρέλανε» τους ανθρώπους του Ολυμπιακού ο Ουνάς!

Παρά την υπεροχή τους, οι παίκτες του Ολυμπιακού ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Τάσος Παντού αποβλήθηκε στο 84’ λεπτό από τον διάσημο διαιτητή Πιερλουίτζι Κολίνα. Αυτή η νίκη όχι μόνο επιβεβαίωσε τη δυναμική του Ολυμπιακού στην Ευρώπη, αλλά και καθόρισε τη συνέχεια της διοργάνωσης, καθώς η Λίβερπουλ εκείνη τη σεζόν κατέκτησε το πέμπτο Champions League στην ιστορία της.

Σήμερα, 20 χρόνια μετά, οι οπαδοί του Ολυμπιακού θυμούνται με περηφάνια αυτή τη μεγάλη επιτυχία που έμεινε χαραγμένη στη μνήμη τους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Μπάγεβιτς): Νικοπολίδης, Μαυρογενίδης (71 Βενετίδης), Πάντος, Ανατολάκης, Σούρερ, Στολτίδης, Καφές, Γεωργάτος (85 Βάλλας), Ριβάλντο, Τζιοβάνι (71 Γεωργιάδης), Οκκάς.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Ράφα Μπενίτεθ): Ντούντεκ, Χοσέμι (73 Σισέ), Κάραγκερ, Χίπια, Ρίισε, Φίναν, Τσάμπι Αλόνσο, Χάμαν (83 Ντιαό), Γουόρνοκ (46 Κιούελ), Λουΐς Γκαρθία, Μπάρος.