Σαν σήμερα, ο Ολυμπιακός πέτυχε μια μαγική νίκη επί του Παναθηναϊκού, σε μία πρεμιέρα που κανείς δε θα ξεχάσει.

Σαν σήμερα, στις 28 Αυγούστου του 2005, ο Ολυμπιακός έκανε μία από τις πιο αξέχαστες πρεμιέρες του, ταπεινώνοντας τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με 2-0, στην πρώτη αγωνιστική της σεζόν. Με τον Τροντ Σόλιντ να κάνει το επίσημο ντεμπούτο του στον «ερυθρόλευκο» πάγκο, ο Ολυμπιακός έδειξε από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό στο ελληνικό ποδόσφαιρο.

Το πρώτο γκολ ήρθε στο 35ο λεπτό, όταν ο Ιεροκλής Στολτίδης, έπειτα από ακριβή σέντρα του Πρέντραγκ Τζόρτζεβιτς, πέτυχε με κεφαλιά το 0-1. Στη συνέχεια, στο 86ο λεπτό, ο ίδιος ο Τζόρτζεβιτς διαμόρφωσε το τελικό 0-2 με ευθύβολο σουτ στην αντεπίθεση.

Η απογοήτευση του Παναθηναϊκού ήταν εμφανής, με τον Μόρις να κλωτσά εκτός φάσης τον αρχηγό του Ολυμπιακού, πράξη που οδήγησε στην αποβολή του. Η αντίδραση αυτή φανέρωσε το κόμπλεξ που δημιουργήθηκε από την ταπεινωτική ήττα.

Αυτή η νίκη έστειλε ξεκάθαρο μήνυμα από την αρχή της σεζόν, επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία του Ολυμπιακού στο ελληνικό ποδόσφαιρο.