Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, επικράτησε εκτός έδρας του Εδεσσαϊκού, με τη νίκη αυτή να συνδέεται και με ένα λυπηρό γεγονός.

Σαν σήμερα, στις 7 Σεπτεμβρίου 1999, ο Ολυμπιακός πέτυχε μία σημαντική νίκη με 2-0 επί του Εδεσσαϊκού στο γήπεδο των Γιαννιτσών για τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Αυτή η ημερομηνία συνδέεται με έναν από τους πιο ισχυρούς σεισμούς που έπληξε την Αττική, μεγέθους 5,9 Ρίχτερ, κάνοντας τη νίκη αυτή να χαραχθεί στη μνήμη όλων.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Ο Ολυμπιακός, με τον Ντούσαν Μπάγεβιτς στον πάγκο, είχε σε εξαιρετική φόρμα τον Βασίλη Καραπιάλη. Ο Θεσσαλός σούπερ σταρ άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό με μία αριστουργηματική ατομική προσπάθεια, ενώ στο 56ο λεπτό είχε σουτ που κατέληξε στο δοκάρι του Μοσχόπουλου.

Παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να εξασφαλίσουν τη νίκη στο 91ο λεπτό με ένα δυνατό σουτ του Στέλιου Σφακιανάκη, κλείνοντας έτσι το ματς με ένα δεύτερο γκολ.

Αυτή η νίκη δεν ήταν μόνο μια επιτυχία στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και μια μικρή ανακούφιση για όσους βίωσαν τον ισχυρό σεισμό εκείνης της ημέρας.