Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, επικράτησε με 3-0 του Πανιωνίου στο «Γ. Καραϊσκάκης», σε μία ακόμη θρυλική νίκη.

Σαν σήμερα, στις 10 Σεπτεμβρίου 2005, ο Ολυμπιακός κατέγραψε μια εντυπωσιακή νίκη με 5-0 επί του Πανιωνίου στο κεκλεισμένων των θυρών «Γ. Καραϊσκάκης», σε ένα ματς που θα μείνει χαραγμένο στη μνήμη των φίλων της ομάδας. Αυτή η νίκη αποτέλεσε τη δεύτερη συνεχόμενη επιτυχία του Θρύλου εκείνης της σεζόν, μετά το θριαμβευτικό 0-2 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος εναντίον του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ.

Με τον Τροντ Σόλιντ στον πάγκο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως στον αγώνα, ανοίγοντας το σκορ στο 25’ με τον Παντελή Καφέ. Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα συνέχισε την επιθετική της δράση, με τον Ιεροκλή Στολτίδη να κάνει το 2-0 στο 47’ με κεφαλιά. Ο Θανάσης Κωστούλας ανέβασε το σκορ στο 55’, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Γιάννης Ταραλίδης έκανε το 4-0 με όμορφο πλασέ.

Ολυμπιακός: H πιθανότητα για… μία κίνηση ακόμα

Το τελικό 5-0 διαμορφώθηκε στο 67’ από τον Αρούνα Μπαμπανγκίντα, σφραγίζοντας μια από τις πιο χαρακτηριστικές νίκες της ομάδας στον δρόμο προς την κατάκτηση του νταμπλ της σεζόν 2005-2006.