Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, επικράτησε του Πανσερραϊκού με 2-1, χάρη στα γκολ των Αναστόπουλου και Λεμονή.

Σαν σήμερα, τις 4 Σεπτεμβρίου 1983, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την πορεία του στο Πρωτάθλημα με έναν εντυπωσιακό τρόπο, επικρατώντας 2-1 του Πανσερραϊκού στον «Ναό». Η νίκη αυτή, που έμεινε χαραγμένη στη μνήμη των φιλάθλων, σηματοδοτεί μια σημαντική στιγμή στην ιστορία του συλλόγου.

Η ημέρα ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για τον Αυτοκράτορα Θρύλο. Ο Τάκης Λεμονής, με την ευφυία του και την εξαιρετική του τεχνική, κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό, αιφνιδιάζοντας την ομάδα των Σερρών και δίνοντας στον Ολυμπιακό το προβάδισμα που τόσο χρειαζόταν. Η ατμόσφαιρα στον γήπεδο ήταν ηλεκτρισμένη και η ώθηση από το πρώτο γκολ φάνηκε να δίνει φτερά στους παίκτες του Ολυμπιακού.

«Γ. Καραϊσκάκης»: Αυξήθηκε η χωρητικότητα!

Η πίεση του Ολυμπιακού δεν σταμάτησε εκεί. Στο 34′, ο Νίκος Αναστόπουλος πρόσθεσε ένα ακόμη γκολ στο ενεργητικό της ομάδας, κάνοντας το 2-0 με ένα εξαιρετικό σουτ. Η παράσταση του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακή και οι παίκτες έδειχναν έτοιμοι να εδραιώσουν την κυριαρχία τους.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Στο 64′, ο Τόσιτς μείωσε το σκορ σε 2-1, προσπαθώντας να δώσει μια νέα διάσταση στο παιχνίδι και να επαναφέρει τον Πανσερραϊκό στο ματς. Παρά την προσπάθεια των Σερρών να ισοφαρίσουν, η αμυντική γραμμή του Ολυμπιακού, υπό την καθοδήγηση του προπονητή, κράτησε την υπεροχή και εξασφάλισε την πρώτη νίκη της χρονιάς.

Η νίκη αυτή δεν ήταν μόνο μια καλή αρχή για τον Ολυμπιακό στη νέα αγωνιστική περίοδο, αλλά και ένα σήμα της δύναμης και της ποιότητας της ομάδας. Ο Τάκης Λεμονής και ο Νίκος Αναστόπουλος, με τα γκολ τους, έγιναν ήρωες της ημέρας, ενώ η ομάδα έδειξε από νωρίς ότι θα ήταν δυνατή και ανταγωνιστική καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς.