Ο Ολυμπιακός, σαν σήμερα, επικράτησε με 6-1 της Βέροιας, στο «Γ. Καραϊσκάκης» σε μία σαρωτική εμφάνιση των Πειραιωτών.

Σαν σήμερα, στις 11 Σεπτεμβρίου 2016, ο Ολυμπιακός έκανε μια σαρωτική εμφάνιση που έμεινε χαραγμένη στη μνήμη των φιλάθλων, συντρίβοντας τη Βέροια με 6-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Η αναμέτρηση αυτή σήμανε την αρχή μιας επιτυχημένης πορείας που οδήγησε στην κατάκτηση του 44ου πρωταθλήματος, και αποτύπωσε την αποφασιστικότητα της ομάδας να διεκδικήσει τον τίτλο από την πρώτη κιόλας στιγμή.

Ο Μάρκο Μάριν, σε μια από τις πιο εντυπωσιακές του εμφανίσεις με την ερυθρόλευκη φανέλα, έδειξε το ταλέντο του με δύο ασίστ. Ενώ ο Μπράουν Ιντέγε ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, πετυχαίνοντας χατ-τρικ και προσφέροντας και μία ασίστ. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά από τα πρώτα λεπτά, με ξεκάθαρο στόχο το γρήγορο γκολ, και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στη Βέροια.

Ολυμπιακός: H πιθανότητα για… μία κίνηση ακόμα

Ο αγώνας…

Το σκορ άνοιξε ο Ιντέγε στο 25ο λεπτό, μετά από λάθος του τερματοφύλακα της Βέροιας, με τον Μάριν να δίνει την τελική πάσα. Λίγο αργότερα, στο 28ο λεπτό, ο Σεμπά έκανε το 2-0 έπειτα από σέντρα του Γερμανού μεσοεπιθετικού, ενώ το τρίτο γκολ ήρθε από τον Ελιουνούσι, ο οποίος κεραυνοβόλησε την άμυνα της Βέροιας με κεφαλιά μετά από πάσα του Ιντέγε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός διατήρησε την ίδια ένταση, με τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς να κάνει το 4-0 στο 49ο λεπτό με ένα εντυπωσιακό μακρινό σουτ. Ο Ιντέγε συνέχισε την εξαιρετική του εμφάνιση, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 61ο λεπτό, έπειτα από μια υπέροχη ασίστ του Ντε Λα Μπέγια. Η Βέροια κατάφερε να μειώσει στο 74’ με γκολ του Καπετάνου, όμως το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ιντέγε στο 88’, ολοκληρώνοντας το χατ-τρικ του, μετά από νέα ασίστ του Φιγκέιρας.

Αυτή η νίκη έστειλε το μήνυμα ότι ο Ολυμπιακός είχε σκοπό να κυριαρχήσει στη σεζόν, κάτι που τελικά επιβεβαιώθηκε με την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Η εμφάνιση της ομάδας εκείνο το βράδυ ήταν μια επίδειξη δύναμης, με τους φιλάθλους να απολαμβάνουν το εντυπωσιακό θέαμα που πρόσφεραν οι «ερυθρόλευκοι».

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Καπίνο, Φιγκέιρας, Μποτία, Ντα Κόστα (57′ Ρέτσος), Ντε Λα Μπέγια, Μιλιβόγεβιτς, Καμπιάσο, Μάριν (70′ Καρντόζο), Ελιουνούσι (65′ Πάρντο), Σεμπά, Ιντέγε.

ΒΕΡΟΙΑ: Λόπεθ, Μελίσσης, Μαραγκός, Π. Καπετάνος, Σισίνιο (77′ Βίτι), Σαρπόνγκ (46′ Αρτσε), Μαλόν, Γ. Παπαδόπουλος, Μπαλάφας, Χαροντάκης (46′ Ναβαλότσκι)