Ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με ανύπαρκτο πέναλτι, αλλά κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει τη Ρόμα όντας εξαιρετικός στη σπουδαία φιλική αναμέτρηση. Μάγεψε ο Κρίστοφερ Βέλντε, ο οποίος είχε και δοκάρι!

Στο γήπεδο «Μάνλιο Σκοπίνιο» στο Ριέτι της Ιταλίας, ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του σπουδαίου φιλικού απέναντι στη Ρόμα και παρουσίασε ιδιαίτερα θετική εικόνα, τόσο στην άμυνα όσο και μεσοεπιθετικά.

Ο Θρύλος βρέθηκε μόλις στο 17ο λεπτό πίσω στο σκορ με ανύπαρκτο πέναλτι που έκανε γκολ ο Πελεγκρίνι, αλλά κατάφερε να αντιδράσει και να ισοφαρίσει τη Ρόμα με ατομική ενέργεια του Κρίστοφερ Βέλντε, ο οποίος κέρδισε πέναλτι και το μετέτρεψε σε γκολ ο Ροντινέι, με μία ψύχραιμη εκτέλεση.

Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό και στο 43ο λεπτό. Ο Μπακούλας γύρισε από αριστερά, αλλά ο Κωστούλας δεν βρήκε καλά την μπάλα. Στη συνέχεια μετά από σέντρα από τα δεξιά ο νεαρός επιθετικός του Ολυμπιακού έκανε το σουτ στην κίνηση αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 74 λεπτό ο Βέλντε είχε ευκαιρία να χριστεί και σκόρερ! Σέντρα από τον Μπιελ, ο Βέλντε πετάχτηκε και έκανε την κεφαλιά, αλλά ο τερματοφύλακας της Ρόμα απέκρουσε εντυπωσιακά, με την μπάλα να χτυπάει μετά και στο οριζόντιο δοκάρι.

Μετά την ευκαιρία του Βέλντε, ο Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ έκανε την πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι, με τον Ρέτσο να παίρνει τη θέση του Πιρόλα (75’).

Στο 81ο λεπτό ο Κωστούλας πήρε την κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ. Επτά λεπτά αργότερα, ο Βάσκος τεχνικός έκανε τη δεύτερη αλλαγή του, με τον Μουζακίτη να αντικαθιστά τον Μπακούλα.

Το επόμενο φιλικό του Ολυμπιακού είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Πέμπτη (8/8, 21:00) απέναντι στη Νότιγχαμ Φόρεστ στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», στην τελική πρόβα πριν από την έναρξη της Super League!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ορτέγκα, Μπιανκόν, Πιρόλα (Ρέτσος 76′), Βέλντε, Μπιέλ, Τσικίνιο, Ροντινέι, Μπακούλας (Μουζακίτης 88′), Ντόι, Κωστούλας.

ΡΟΜΑ: Σβίλαρ, Τσελίκ, Μαντσίνι, Εντικά, Ανχελίνο, Κριστάντε, Λε Φέε, Πελεγκρίνι, Σουλέ, Άμπραχαμ, Ζαλέβσκι.