Με τον καλύτερο τρόπο «μπήκε» στη σεζόν 2024-25 η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού και η Ρεμπέκα Τόμπιν παραχώρησε δηλώσεις.

Με τον καλύτερο τρόπο «μπήκε» στη σεζόν 2024-25 η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία προκρίθηκε στους «8» του Κυπέλλου! Οι «ερυθρόλευκες» πρωταθλήτριες Ελλάδας επικράτησαν με 71-65 του Αθηναϊκού στο κλειστό γυμναστήριο Εργάνης «Δ. Καλτσάς», σε νοκ άουτ «μάχη» για τη Β’ φάση του θεσμού, με πρώτη σκόρερ την Χέμπε, με 17 πόντους και κορυφαία την Τόμπιν, με 14, 13 ριμπάουντ, πέντε ασίστ και τρία κλεψίματα (13 πόντους η Χριστινάκη). Δηλώσεις από τη πλευρά των Πειραιωτών παραχώρησε η Ρεμπέκα Τόμπιν.

Στο πρώτο επίσημο ματς της φετινής σεζόν, για τους «16» του Κυπέλλου, τα κορίτσια του Θρύλου, με ώθηση από τον κόσμο τους στο γήπεδο του Αθηναϊκού, ξεκίνησαν με νευρικότητα το ματς, αλλά στη συνέχεια, επέβαλαν το ρυθμό τους, κυριάρχησαν και έφτασαν στη νίκη και στην πρόκριση στα προημιτελικά.

Live Streaming: Αθηναϊκός – Ολυμπιακός (Κύπελλο Ελλάδας)

Πιο αναλυτικά, στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0, με την Τόμπιν (8:20), η οποία έκανε και το 5-4 (6:26). Ο Αθηναϊκός προσπέρασε με +3 (8-5), όμως οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ανέβασαν «στροφές» και «έτρεξαν» σερί 12-0, με τις Ράτζα (1:09) και Λάμπερτ (0:39) να «γράφουν» το 17-8. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 17-10, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο ξεκίνημα (8:32) της δεύτερης περιόδου, η Ράτζα έκανε το 22-16, με την Πηλακούτα να διατηρεί το +6 (20-26), με δύο εύστοχες βολές (6:35). Ο Αθηναϊκός μείωσε σε 27-26, όμως η Χριστινάκη ανέλαβε… δράση και με έξι διαδοχικούς πόντους (2:37, 1:55, 1:30) και 6-1 σερί, o Θρύλος ξέφυγε ξανά με +6 (27-33). Το ημίχρονο, ωστόσο, «έκλεισε» ισόπαλο (33-33).

Νευρικά ξεκίνησαν την τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκες» και έμειναν πίσω με 40-35, όμως ισοφάρισαν σε 40-40, με «έμμεσο» τρίποντο της Χέμπε (7:36) και δύο βολές της Τόμπιν (6:57). Νέο +5 (45-40, 47-42) για τον Αθηναϊκό, με την Καρλάφτη να πετυχαίνει τρίποντο και να μειώνει σε 47-45, στο 4:08, ενώ στο 3:33, η Κολλάτου ισοφάρισε σε 47-47. Λέι απ της Χριστινάκη στον αιφνιδιασμό και προβάδισμα (47-49) για τον Ολυμπιακό, στο 2:59, με την Χέμπε να σκοράρει από τα 6,75μ., για +3 (49-52), στο 2:08. To τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με +5 (53-58) για τις πρωταθλήτριες Ελλάδας, με buzzer-beater τρίποντο της Σπυριδοπούλου (0:01).

Ο Θρύλος «μπήκε» δυνατά στην τέταρτη περίοδο και ξέφυγε με +7 (53-60), με καλάθι της Σπυριδοπούλου, στο 7:45, με την Λάμπερτ να «χτυπάει», ένα λεπτό μετά (6:45), για το +9 (53-62). Νέο τρίποντο της Χέμπε (6:27) και 65-56 οι «ερυθρόλευκες», με τον Αθηναϊκό να μειώνει σε 67-62 και τον Θάνο Νίκλα να καλεί τάιμ άουτ. H Λάμπερτ «τελείωσε» το ματς, «γράφοντας» το 71-72, ένα λεπτό πριν από το φινάλε, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί (65-71).

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 33-33, 53-58, 65-71

Αθηναϊκός (Γκουγκουτίδης): Σταμάτη 17(2), Μαρίνη 4, Βιντσιλαίου 11, Κατσαμούρη, Κορρέ 3(1), Γεροστεργίου 1, Πάγκαλος, Ταμπάκου 2, Λόβιλ 5, Σέπαρντ 22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χέμπε 17(2), Ράτσα 9(1), Πηλακούτα 2, Σπυριδοπούλου 5(1), Σύρρα, Καρλάφτη 3(1), Λάμπερτ 6, Χριστινάκη 13, Κολλάτου 2, Τόμπιν 14

Ρεμπέκα Τόμπιν: «Πολύ δύσκολο ματς κόντρα σε μια καλή ομάδα. Η ομάδα μας, ωστόσο, ανταποκρίθηκε και πετύχαμε το στόχο που είχαμε. Ήταν το πρώτο μας παιχνίδι και δείξαμε καλά σημάδια. Ήμασταν καλές στην άμυνα και στα ριμπάουντ. Στη συνέχεια, θα είμαστε ακόμα καλύτερες, συνεχίζουμε τη δουλειά».