Ο Απόστολος Χρήστου κατέκτησε την τέταρτη θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου, μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα.

Η καλύτερη θέση Ελληνα κολυμβητή στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων ανήκει, πλέον, στον σπουδαίο Απόστολο Χρήστου!

Ο πρωταθλητής Ευρώπης, του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού, «άγγιξε» το μετάλλιο στον τελικό των 100μ. ύπτιο στο Παρίσι, καθώς αναδείχθηκε τέταρτος στο κορυφαίο αθλητικός γεγονός του κόσμου!

Στον αγώνα της ζωής του, στην πρώτη του συμμετοχή σε τελικό Ολυμπιακών Αγώνων, ο κολυμβητής του Θρύλου το «πάλεψε» μέχρι την τελευταία χεριά, τερμάτισε σε 52.41 και απώλεσε μόλις για δύο κλάσματα του δευτερολέπτου (52.39 ο Ράιαν Μέρφι) το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα, γράφοντας ιστορία, ωστόσο, στη γαλλική πρωτεύουσα.

Τεράστια επίδοση για τον «ερυθρόλευκο» κολυμβητή Απόστολο Χρήστου, ο οποίος μετά την τέταρτη θέση που κατέκτησε στα 100μ. ύπτιο των Ολυμπιακών Αγώνων 2024 του Παρισιού, δήλωσε:

«Στεναχωρήθηκα, ήταν πολύ κοντά. Στο… νήμα, αυτό με στεναχωρεί. Το έχασα για πολύ λίγο, πίστευα στο μετάλλιο, δεν μου αρκεί η τέταρτη θέση».