Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών (Κ19) κατέκτησε την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά «Pythia Cup», που διεξήχθη στην Ιτέα.

Η Εθνική ομάδα πόλο γυναικών (Κ19) κατέκτησε την πρώτη θέση στο διεθνές τουρνουά «Pythia Cup», που διεξήχθη στην Ιτέα, νικώντας στον τελικό τις ΗΠΑ με σκορ 13-12.

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα τρία πρώτα οκτάλεπτα (10-10). Στην τελευταία περίοδο, όμως, η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (12-10) με γκολ των Κλαψιανού και Κοβάσεβιτς, ενώ 40 δευτερόλεπτα πριν το τέλος η Φουράκη πρόσθεσε το τελικό τέρμα (13-11).

Ραϊκρόου: «Εντυπωσιάστηκα από τα τόσα πολλά τρόπαια, έκλαιγα από χαρά που ήρθα στον Ολυμπιακό»

Τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη προετοιμάζονται για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κ19 στο Ζάγκρεμπ (24-31/8) και το παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ18 στην Κίνα (15-22/9).

Τα οκτάλεπτα: 5-5, 3-3, 2-2, 2-3

Ελλάδα (Ευτυχία Καραγιάννη): Κωνσταντοπούλου, Κλαψιανού 1, Κοβάσεβιτς 1, Φουράκη 2, Δρακωτού 1, Πιοβάν 2, Γραικού, Τσιουγκρή 1, Παπαδοπούλου 1, Οικονόμου, Μπέτα, Τζωρτζακάκη 3, Τσιάρα, Κανελλοπούλου 1, Γαλανοπούλου.

ΗΠΑ: Μίντον 4, Χόφλεϊ 2, Κοέν 2, Λόβελ 2, Χάσετ 1, Πάλμα 1.

Για την 3η θέση: ΟυγγαρίαΙταλία 14-6

Για την 5η θέση: ΟλλανδίαΚροατία 10-12