Από πρωταθλητής Ευρώπης Κ23, ο Στέργιος-Μάριος Μπίλας, του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού, αναδείχθηκε και πρωταθλητής Ευρώπης Ανδρών.

Από πρωταθλητής Ευρώπης Κ23, ο Στέργιος-Μάριος Μπίλας, του τμήματος κολύμβησης του Ολυμπιακού, αναδείχθηκε και πρωταθλητής Ευρώπης Ανδρών!

Ο 22χρονος κολυμβητής του Θρύλου έγραψε ιστορία, καθώς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα (το πρώτο του σε μεγάλη διοργάνωση, σε επίπεδο Ανδρών), στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Σερβία.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Πέντε «ερυθρόλευκοι» κολυμβητές στο Παρίσι!

Μία μέρα μετά (18/6) το χρυσό μετάλλιο του επίσης «ερυθρόλευκου» Απόστολου Παπαστάμου (400μ. μικτή ατομική), ο Μπίλας διέπρεψε στον τελικό του αγωνίσματος, καθώς πραγματοποίησε εξαιρετική κούρσα και με 23.15 (23.06 το δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ), τερμάτισε πρώτος και ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου, στη μεγάλη διοργάνωση του Βελιγραδίου, μια σπουδαία επιτυχία!