Ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή νίκησε τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη με 36-24 και ξεκίνησε ιδανικά στο πρωτάθλημα της Handball Premier!

Μετά την κατάκτηση του Super Cup, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 36-24 του ΠΑΟΚ, στην 1η αγωνιστική της Handball Premier και ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο την προσπάθεια υπεράσπισης του πρωταθλήματος, τη σεζόν που ο σύλλογος θα γιορτάσει τα 100 χρόνια από την ίδρυσή του.

Το ματς

Πιο αναλυτικά, με γκολ του Βίντα, στο 9:10, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 4-3, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω (7-6) από τον ΠΑΟΚ. Ο Βέγιν ισοφάρισε (7-7), στο 14:46 και ο Λιάπης έβαλε ξανά μπροστά (7-8) τους πρωταθλητές Ελλάδας, στο 15:24, με τους «ασπρόμαυρους» να προσπερνούν και πάλι, αυτή τη φορά με 9-8. Ο Θρύλος, ωστόσο, ανέβασε «στροφές» και αφού πήρε ξανά «κεφάλι» στο σκορ (11-12), με το τρίτο προσωπικό γκολ του Βέγιν, στο 22ο λεπτό, ξέφυγε για πρώτη φορά με +2 (12-14), με τον Πασσιά (28:00). Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν σε υψηλό «τέμπο» και έτσι, ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (12-15), με ωραίο τέρμα του Σάββα (29:01), με τους γηπεδούχους να «απαντούν» και να μειώνουν, για το 15-13 του ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, αφού σε τέσσερα λεπτά (4:31), ξέφυγε με +5 (14-19), με τον Σάββα, με τον Βίντα να «εκτοξεύει» τη διαφορά στο +7 (15-22), στο 37ο λεπτό, με το έβδομο προσωπικό του τέρμα! Οι πρωταθλητές Ελλάδας δεν άφησαν το… πόδι από το «γκάζι» και με το πέμπτο γκολ του Παπαβασίλη, έφτασαν στο +9 (19-28), στο 44ο λεπτό, με τον Σάββα να «γράφει» το +10 (19-29), στο 46:15. Ο Βίντα έτρεξε στην κόντρα και έδωσε «αέρα» 12 τερμάτων (19-31) στον Θρύλο, στο 48ο λεπτό, με τον Βούγιοβιτς να διατηρεί το +12, «γράφοντας» το 35-23, στο 57:10. Ο Σάββας σκόραρε ξανά και έκανε το 36-23, δίνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά (+13) στους «ερυθρόλευκους», στο τελευταίο λεπτό του ματς (59:10), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει, για το τελικό 36-24 στη Θεσσαλονίκη.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 7-7, 11-11, 12-13, 13-15 (ημχ.), 15-19, 18-23, 19-28, 20-31, 22-34, 24-36

ΠΑΟΚ (Σεϊρεκίδης): Γκίγκοφ, Ζαφείρης, Λαδάκης 2, Τσαμουρίδης 3, Τσιγαρίδας, Νικολαϊδης 4, Ιωάννου 6, Κ. Κουκμίσης, Παπάζογλου, Γκεοργκιέφσκι 3, Κόρμπελ, Ν. Κουκμίσης 2, Μπάτζιος, Παπαγεωργίου, Τριανταφυλλίδης 4, Ζώρος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζέλικο Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 1, Παπαβασίλης 6, Βίντα 4, Τζίμπουλας 1, Παπάζογλου 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς, Βούγιοβιτς 2, Βέγιν 3, Λιάπης 3, Πασσιάς 4, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 7, Νικολίνταης

Διαιτητές: Φωτακίδης-Κινατζίδης, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 5/5-0/1