Ο Πανσερραϊκός, παρά το ότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 26ο λεπτό λόγω αποβολής του Τέρζιτς, κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 απέναντι στην ΑΕΚ, η οποία πραγματοποίησε κακή εμφάνιση. Αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη αναμέτρηση στην οποία η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να πάρει τη νίκη.

Η ΑΕΚ βρίσκεται σε βαθιά κρίση! Ο Πανσερραϊκός, παρότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 26ο λεπτό, επικράτησε με 1-0. Το ματς διεξήχθη μπροστά σε περίπου 4.000 οπαδούς της ΑΕΚ για την 9η αγωνιστική της Super League. Αυτό το αποτέλεσμα άφησε την ΑΕΚ χωρίς νίκη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι. Η πίεση αυξάνεται στον προπονητή της, Ματίας Αλμέιδα, ο οποίος αντιμετωπίζει σοβαρές δυσκολίες.

Η ΑΕΚ είχε πολύ κακή απόδοση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Οι κιτρινόμαυροι δυσκολεύονταν να βρουν λύσεις απέναντι στον εξαιρετικό Γκουγκεσασβίλι. Ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού έκανε καθοριστικές επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε, κρατώντας την ομάδα του “όρθια”.

Η κρίσιμη φάση που έκρινε το ματς έγινε στο 20ο λεπτό. Σε φάουλ των γηπεδούχων, ο Στρακόσα απέκρουσε την προσπάθεια του Μπετανκόρ. Ωστόσο, το VAR υπέδειξε πέναλτι για μαρκάρισμα του Περέιρα στον Ντέλετιτς. Ο Μπετανκόρ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, κάνοντας το 1-0 για τον Πανσερραϊκό.

Λίγα λεπτά αργότερα, μέσω VAR, ο Τέρζιτς αποβλήθηκε, αφήνοντας τον Πανσερραϊκό με δέκα παίκτες από το 26ο λεπτό. Η αρχική απόφαση ήταν κίτρινη κάρτα για το φάουλ του στον Λαμέλα, αλλά αναβαθμίστηκε σε κόκκινη.