Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Βεζένκοφ, Ντόρσεϊ και Πετρούσεφ κέρδισε το πρώτο ντέρμπι της σεζόν με 86-85 κόντρα στον Παναθηναϊκό και κατέκτησε το Σούπερ Καπ για τρίτη συνεχόμενη σεζόν.

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός στο πρώτο μέρος του τελικού του Σούπερ Καπ στη Ρόδο και με τρομερό τον Βεζένκοφ στο 4ο δεκάλεπτο κέρδισε τον Παναθηναϊκό με 86-85 και κατέκτησε τον τίτλο ξανά μετά το 2022 και το 2023!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αν και ανέτοιμη και χωρίς τους Φαλ και Μιλουτίνοφ κατάφερε να επιβληθεί στους αντιπάλους της σχετικά εύκολα στο τέλος, αφού βρήκε τις λύσεις κυρίως στην άμυνα.

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός: Έβρισε τον Μπαρτζώκα ο Σλούκας!

Κορυφαίοι για τους Πειραιώτες ήταν ο Βεζένκοφ με 20 πόντους και 4 ριμπάουντ, ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Πετρούσεφ με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Φουρνιέ είχε 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Πλέον ο Ολυμπιακός ετοιμάζεται για την πρεμιέρα της Ευρωλίγκα, όπου και θα αντιμετωπίσει στην Πόλη τη Φενέρ στις 4 Οκτωβρίου (19:45).

«Ερυθρόλευκο» +7 με Ντόρσεϊ και Πετρούσεφ!

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός με 2/2 τρίποντα από Φουρνιέ και Ντόρσεϊ προηγήθηκε με 7-3 (στο 2′) και έδειξε σφυγμό στην άμυνα.

Η διαφορά πήγε και στο +6 (12-6) με κάρφωμα του Ράιτ στο 4ο λεπτό, ενώ το ματς διακόπηκε για αρκετή ώρα, καθώς στράβωσε το καλάθι από τη δύναμη που άφησε την μπάλα.

Ο Αμερικανός ψηλός βγήκε με 2ο φάουλ από το παρκέ και οι πράσινοι μείωσαν σε 15-12 (στο 7′) με μακρινά σουτ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-16 και τον Ολυμπιακό να έχει 5/9 τρίποντα (4/5 Ντόρσεϊ) και μόλις μία ασίστ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε αμυντικά προβλήματα κυρίως από τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ και το σκορ έγινε 25-22 (στο 13′).

Ο Βιλντόζα αν και έδωσε λύσεις όπως ο Πετρούσεφ, βγήκε εκτός με 2ο φάουλ, όμως ο Σέρβος με 7 πόντους διατηρούσε το προβάδισμα του Ολυμπιακού (34-29 στο 16′).

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του Ολυμπιακού και μείωσε σε 34-33 (στο 17′), ενώ το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 45-38 έπειτα από buzzer beater λέι απ του Πίτερς.

Οι Πειραιώτες αν και είχαν μόλις 5 ασίστ και μόλις 7/17 δίποντα, κατάφεραν με την άμυνα τους και τους Ντόρσεϊ (16π) και Πετρούσεφ (9π, 7ριμπ) να θέσουν το ρυθμό τους.

Προβλημάτισε στο 3ο δεκάλεπτο, έλεγξε το 4ο

Το δεύτερο ημίχρονο στη Ρόδο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι άστοχος και να έχει θέμα στην άμυνα στη ρακέτα, αλλά κρατούσε το προβάδισμα με +5 (49-44 στο 23′).

Τα ερυθρόλευκα λάθη ήταν αρκετά και ο Παναθηναϊκός με τον Σλούκα και τον Γκραντ μείωσε σε 53-48 στο 25ο λεπτό, σε ένα ματς που ήταν ιδιαίτερο σκληρό και τον Ράιτ να προσφέρει σκορ (7π), παρά τα θέματα στην άμυνα και τα 3 φάουλ.

Οι ερυθρόλευκοι είδαν το προβάδισμα τους να εξανεμίζεται, αφού ο Γκραντ με 3/3 βολές ισοφάρισε σε 53-53 (στο 27′) και η τρίτη περίοδος έληξε με 63-62 υπέρ του Ολυμπιακού με κάρφωμα και 4 σερί πόντους του Βεζένκοφ, παρότι βρέθηκε στο -5 στο 29′.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες έκαναν κακές επιθέσεις, αλλά άντεχαν από την άμυνα τους και ήταν μπροστά με 67-62 στο 33ο λεπτό.

Οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 67-67 (στο 34′), όμως ο Πετρούσεφ με 5 σερί πόντους έκανε το σκορ 72-67 στο 35ο λεπτό, με την ερυθρόλευκη άμυνα να λειτουργεί, παρότι δεν είχαν άλλο φάουλ να δώσουν.

Ο Παπαπέτρου με σερί πόντους μείωσε σε 74-71 (στο 36′) και ο Λεσόρ έκανε το 74-73 (στο 37′), όμως ο Βεζένκοφ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στο +4 (77-73).

Ο Ράιτ στα 2:20 είχε 2/2 βολές για το 79-73, ενώ ο Γκος έκανε κρίσιμο κλέψιμο, όμως ο Σλούκας στο 1:25 μείωσε σε 79-75. Στο 1:10 ο Βεζένκοφ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το σκορ σε 81-75 και στο τέλος ο Ολυμπιακός κέρδισε και πήρε τον τίτλο με  86-85!

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-45, 62-63, 85-86