Ο Χρήστος Μουζακίτης πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο φιλικό του Ολυμπιακού με τον Άγιαξ.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε τον Άγιαξ σε φιλικό το οποίο έγινε στο Ντριέλ της Ολλανδίας, γνωρίζοντας την ήττα με 1-0, αλλά δείχνοντας θετικά στοιχεία για το πρώτο ματς της σεζόν 2024-25.

Η νέα γενιά και ο Χρήστος Μουζακίτης έκλεψαν την παράσταση, «αναγκάζοντας» τον Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ να κάνει σχετική αναφορά.

Τι έκανε όμως ο 17χρονος κεντρικός χαφ, Χρήστος Μουζακίτης, στη φιλική αναμέτρηση κόντρα στον Άγιαξ;

Ο νεαρός αγωνίστηκε για 45 λεπτά σε όλο το δεύτερο μέρος, έχοντας 25 επαφές με την μπάλα, 20/21 ακριβείς πάσες και 2/3 εύστοχες μακρινές μεταβιβάσεις!

Επίσης, κέρδισε και τις δύο μονομαχίες που έδωσε στον αέρα, ενώ δημιούργησε και δύο πολύ καλές ευκαιρίες για γκολ, η μία στο 50ο λεπτό, όταν έβγαλε με εκπληκτική κάθετη πάσα τον Μασούρα τετ α τετ, αλλά και στο 61ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ, που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Άγιαξ.