Ο Ολυμπιακός ήταν απλά εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, βγάζοντας ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αναμέτρηση με τη Ζαλγκίρις Κάουνας, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις του.

Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν τρομερή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την άμυνα να είναι ιδιαίτερα αποτελεσματική, καθώς περιόρισαν τους Λιθουανούς στους μόλις 6 πόντους στην πρώτη περίοδο.

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις: Η «12άδα» του Θρύλου με… εκπλήξεις!

Παράλληλα, στην επίθεση, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβρισκε συνεχώς λύσεις, ανοίγοντας τη διαφορά.

Το σκορ της πρώτης περιόδου ήταν 21-6 υπέρ του Ολυμπιακού, γεγονός που έβαλε γερές βάσεις για τη συνέχεια της αναμέτρησης. Το ΣΕΦ έβραζε, με τον κόσμο να δίνει ώθηση στους παίκτες από την αρχή του παιχνιδιού.