Ο Ολυμπιακός με μία πολύ καλή αμυντική εμφάνιση και κορυφαίους τους Βεζένκοφ και Φουρνιέ κέρδισε τη Ζαλγκίρις με 74-68 στο ΣΕΦ για τη 2η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκα.

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα δυσκολεύτηκε αρκετά λόγω της μεγάλης αστοχίας του (4/17 τρίποντα, 26/41 βολές), αλλά κατάφερε να επιβληθεί με 74-68 της Ζαλγκίρις

Οι Πειραιώτες με τον Μουσταφά Φαλ να επιστρέφει μετά από τον περασμένο Μάιο, παρουσίασαν πολύ σκληρό πρόσωπο στην άμυνα και έχοντας κάποιες καλές στιγμές στην επίθεση επικράτησαν παρότι έχασαν διαφορά 18-19 πόντων, όντας όμως φανερά ανέτοιμοι αυτήν την εποχή.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Βεζένκοφ με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ο Φουρνιέ με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα και ο Ουίλιαμς-Γκος με 9 πόντους, 3 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Επόμενη ευρωπαϊκή αποστολή για τον Ολυμπιακό η πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν με τη Μιλάνο στο ΣΕΦ (25/10, 21:15) και με την Εφές στην Πόλη (18/10, 20:30).

Από το +18 στο +11 στο ημίχρονο ο Ολυμπιακός

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στην άμυνα αλλά και άστοχος στην επίθεση και προηγήθηκε με 4-0 στο 4ο λεπτό χάρη σε 3 πόντους του Φουρνιέ.

Η διαφορά πήγε και στο +10 (16-6 στο 8′) με 4 πόντους του Βεζένκοφ, παρά τα 0/3 τρίποντα και τα 6 αμυντικά χαμένα ριμπάουντ.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Πειραιώτες μπροστά με 21-6 με το πρώτο τρίποντο της βραδιάς και μάλιστα buzzer beater από τον Παπανικολάου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι με Πετρούσεφ και Ντόρσεϊ, αλλά κρατούσαν το διψήφιο προβάδισμα με 23-7 (στο 13′).

Στο 15ο λεπτό η Ζαλγκίρις με 2/2 τρίποντα από Λεκαβίτσιους και Σμάιλαγκιτς και εκμεταλλευόμενη την αστοχία του Ολυμπιακού μείωσε σε 27-15.

Με τον εξαιρετικό Ουίλιαμς-Γκος (7π, 3ασ, 2ριμπ) να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ η διαφορά πήγε πάλι στο +18 (32-15 στο 16′) και οι Πειραιώτες έλεγχαν απόλυτα το ματς.

Στο 18ο λεπτό η διαφορά έπεσε στους 14 (35-21) μετά από καλάθια και βολές του Φρανσίσκο και τον Ολυμπιακό να έχει 1/8 τρίποντα.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με 35-24 και του Πειραιώτες να κάνουν κακό φίνις στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας τα ίδια τρίποντα και 12/17 βολές.

Κρατούσαν Φουρνιέ – Βεζένκοφ, τον άγχωσε πολύ η Ζαλγκίρις

Το δεύτερο μέρος στο ΣΕΦ άρχισε με τον Φουρνιέ να δίνει 7 σερί πόντους και συνολικά 12, ο Βεζένκοφ να έχει 12 πόντους και 7 ριμπάουντ και το σκορ να γίνεται 45-31 στο 25ο λεπτό.

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικά άστοχος, έχασε με 4 φάουλ τους Ράιτ και Πετρούσεφ και ο Φαλ επιστρατεύτηκε αν και ανέτοιμος και η διαφορά έπεσε στου 9 (48-41 στο 29′).

Η τρίτη περίοδος έληξε με 52-43 και την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να έχει χάσει πάνω από το μισό +18 και να είναι πληγωμένη από τα φάουλ, αφού και ο Ουόκαπ βγήκε από νωρίς με 3.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις με νέο τρίποντο έκανε το σκορ 52-46 και είχε σχεδόν επιστρέψει από το -18.

Παπανικολάου και Βιλντόζα με 2/2 τρίποντα έφεραν ξανά τη διαφορά στο +10 (58-48) στο 23ο λεπτό, μετά από δημιουργίες του Φαλ.

Στο 35ο λεπτό ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 61-50 και έλεγχε το ματς από την άμυνα, αφού επιθετικά ήταν πολύ άστοχος.

Τρία λεπτά πριν το τέλος οι ερυθρόλευκοι έκαναν το σκορ 64-53 με 3/4 βολές του Πετρούσεφ και ήταν αγκαλιά με τη νίκη, ενώ έκλεισαν το ματς μαζί με Φουρνιέ – Παπανικολάου.

Η Ζαλγκίρις με 2/2 τρίποντα έβαλε φωτιά στο ματς και μείωσε σε 64-59, ενώ στο 2:20 το σκορ έγινε και 65-61 μετά από καλάθι του Μπιρούτις.

Ο Ουόκαπ με 2/2 βολές έκανε το 67-61, ενώ ο Πετρούσεφ με καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά στον Ολυμπιακό με 69-62 στο 1:40, αλλά ο κόουτς Τρινκιέρι μετά από τσάλεντζ που κέρδισε άλλαξε τη ροή και το σκορ σε 67-62.

Στο 1:20 ο Φρανσίσκο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 67-65, αλλά ο σπουδαίος Βεζένκοφ με καλάθι και φάουλ έδιωξε το άγχος για το 69-65.

Ο Παπανικολάου κέρδισε βολές στο 1:10 και με 1/2 έκανε το 70-65 και έχρισε φαβορί τους Πειραιώτες.

Ο Φρανσίσκο απάντησε με 1/2 βολές για το 70-66 (1:01) και όλα θα κρίνονταν στις τελευταίες κατοχές.

Στα 42” ο Βεζένκοφ αστόχησε από κοντά, αλλά έχασε και τρίποντο ο Γκεντράιτις και ο Βούλγαρος με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη στα 21” με 72-66.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα!