Ο Ολυμπιακός πήρε μια σπουδαία ευρωπαϊκή νίκη, χτες βράδυ, ευχαριστώντας σήμερα τον κόσμο που δημιούργησε μία αξέχαστη ατμόσφαιρα.

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε για ακόμα μια φορά την κυριαρχία του στην Ευρώπη, «ισοπεδώνοντας» την Μπράγκα με το επιβλητικό 3-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης». Σε έναν αγώνα που άφησε ανεξίτηλες εντυπώσεις και ενίσχυσε το όνομα και τη θέση του Θρύλου στην League Phase του UEFA Europa League.

Η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ, με απόλυτη κυριαρχία στον αγωνιστικό χώρο, πέτυχε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση με δύο γκολ του Αγιούμπ Ελ Κααμπί και ένα του Σαντιάγκο Έσε, που επισφράγισαν μια εξαιρετική εμφάνιση.

Ολυμπιακός: Πίεση εξ αρχής, ώθηση απ’ τον κόσμο μας!

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, ο Ολυμπιακός έδειξε τις προθέσεις του, πιέζοντας ασφυκτικά την Μπράγκα και δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες για γκολ. Το πρώτο τέρμα ήρθε λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Ελ Κααμπί βρήκε δίχτυα με εντυπωσιακό τρόπο, σκορπώντας τον ενθουσιασμό στις κερκίδες του Καραϊσκάκη.

Ο Θρύλος δεν άφησε περιθώρια στους Πορτογάλους και στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε με την ίδια ένταση. Ο Σαντιάγκο Έσε, σε μια εξαιρετική συνεργασία με τον Ροντινέι, έκανε το 2-0 στο 53′. Και λίγα λεπτά αργότερα, ο Ελ Κααμπί σημείωσε το τρίτο γκολ στο 59′, δίνοντας το τελειωτικό χτύπημα στην αντίπαλη ομάδα.

Ξέφρενα πανηγύρια απ’ τον ΛΑΟ μας!

Η νίκη αυτή δεν ήταν μόνο σημαντική βαθμολογικά, αλλά και ψυχολογικά για τους παίκτες και τους οπαδούς του Ολυμπιακού. Μετά το σφύριγμα της λήξης, οι ποδοσφαιριστές του Θρύλου κατευθύνθηκαν προς τη Θύρα 7. Όπου αποθεώθηκαν από τους φιλάθλους που γέμισαν το γήπεδο, δημιουργώντας μια ατμόσφαιρα γεμάτη πάθος και ενθουσιασμό.

Μαζί με τους οπαδούς, οι παίκτες τραγούδησαν το εμβληματικό σύνθημα «Είσαι στο μυαλό, κάτι μαγικό». Σφραγίζοντας αυτή τη μεγάλη βραδιά με τρόπο που μόνο ο Ολυμπιακός ξέρει.

Αυτή η νίκη έδειξε ότι ο Κυπελλούχος Ευρώπης είναι εδώ, πιο δυνατός από ποτέ. Kαι έτοιμος να προχωρήσει με αυτοπεποίθηση στη φετινή ευρωπαϊκή του πορεία. Με στήριξη από τον κόσμο του και με μια ομάδα γεμάτη ταλέντο και πάθος, ο Ολυμπιακός δείχνει ότι μπορεί να ονειρεύεται μεγάλες διακρίσεις στο Europa League.

Η «ερυθρόλευκη» ΠΑΕ μάλιστα, ευχαρίστησε τους οπαδούς μας, για την φανταστική αυτή ατμόσφαιρα.