Ο Ολυμπιακός σε επίπεδο Νεανίδων, επικράτησε με 47-44 απέναντι στον Πρωτέα Βούλας, για την προκριματική φάση του W Rising Stars.

Η ομάδα Νεανίδων της Ακαδημίας μπάσκετ του Ολυμπιακού ξεκίνησε με το δεξί την προκριματική φάση του W Rising Stars, επικρατώντας με 47-44 της ομάδας του Πρωτέα Βούλας. Ο αγώνας διεξήχθη στην Αίθουσα 5 του ΣΕΦ και ήταν γεμάτος ένταση και ανατροπές.

Παρά το αρχικό άγχος και τη νευρικότητα, που οδήγησαν σε καθυστέρηση στο σκοράρισμα και ένα προβάδισμα 5-11 για τον Πρωτέα Βούλας στο πρώτο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του Ολυμπιακού μείωσαν τη διαφορά και συνέχισαν με δυνατή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Με αποφασιστικές κινήσεις στην άμυνα και σημαντικά καλάθια από την Αλέξη και τη Μανωλοπούλου, οι Νεάνιδες του Ολυμπιακού κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Στη Θεσσαλονίκη τα Ευρωπαϊκά του Θρύλου

Η σπουδαία άμυνα της Μανωλοπούλου στα κρίσιμα δευτερόλεπτα και οι βολές της Πουραΐμη στα τελευταία δευτερόλεπτα διασφάλισαν την τελική νίκη με 47-44, δίνοντας στα κορίτσια του Ολυμπιακού έναν ιδανικό ξεκίνημα στην προκριματική φάση του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 22-26, 36-36, 47-44.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιωάννα Κουτρόγιαννου): Γαλάνη, Παπαγεωργίου, Κάστορα 2, Πουραΐμη 9, Ειρήνη Βαρελά 10 (2), Στεργιανού 2, Μανωλοπούλου 11 (1), Κοντογεώργου, Κατσικαρέλη, Προβιά 2, Σημαιοφορίδου, Αλέξη 11 (2).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Γιάννης Σμυρνιώτης): Χουσελά 19 (4), Ευγενία Καλαποθαράκου, Αλεξοπούλου 4, Τσιμπριμάνη 2, Γιοβάνη, Τόλη, Κουκουζέλη, Κόσυβα 2, Ντέμο 11, Φραγκοδημητροπούλου, Φλίγκου, Αικατερίνη Καλαποθαράκου 6.