Ο Ολυμπιακός έχει σημειώσει σημαντικές νίκες καθ' όλη τη διάρκεια του χρόνου! Μία από αυτές πραγματοποιήθηκε σαν σήμερα, το 1998.

Ο Ολυμπιακός έχει σημειώσει σημαντικές νίκες καθ’ όλη τη διάρκεια του χρόνου! Μία από αυτές πραγματοποιήθηκε σαν σήμερα, το 1998. Συγκεκριμένα, πριν από 23 χρόνια, οι Πειραιώτες νίκησαν την Κροάσια Ζάγκρεμπ με 2-0, σε αγώνα για τη φάση των ομίλων του Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εξαιρετικοί και, με την υποστήριξη των οπαδών τους, κατάφεραν να εξασφαλίσουν αυτό το πολύτιμο τρίποντο.

Αν και ο Ολυμπιακός έχασε πολλές ευκαιρίες, κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 22ο λεπτό, όταν ο Αλεξανδρής με γυριστό σουτ από σέντρα του Γκόγκιτς έκανε το 1-0. Στο 80ο λεπτό, ο Γκόγκιτς σημείωσε το δεύτερο γκολ με μια εντυπωσιακή ατομική προσπάθεια και σουτ, «σφραγίζοντας» τη νίκη και ενθουσιάζοντας τους φιλάθλους!