Ο Ολυμπιακός κι οι αθλήτριες του Θάνου Νίκλα είχαν όρεξη επιθετικά, κερδίζοντας εύκολα (92-67) τον Πρωτέα Βούλας στο ΣΕΦ για την Α1 Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός και οι αθλήτριες του Θάνου Νίκλα έδειξαν εξαιρετική διάθεση στην επίθεση και επικράτησαν εύκολα του Πρωτέα Βούλας με 92-67, σε εντός έδρας αγώνα στο ΣΕΦ για την Α1 Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν δυνατά στον αγώνα. Διατηρώντας τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος, με έντονη επιθετική δράση και αποτελεσματικές άμυνες που δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Ολυμπιακού επιβεβαιώνει την καλή της αγωνιστική κατάσταση. Με τις παίκτριες να ανταποκρίνονται άριστα στις απαιτήσεις του προπονητή τους. Οι επιθετικές επιλογές λειτούργησαν άψογα. Επιτρέποντας στον Θρύλο να πάρει εύκολα το θετικό αποτέλεσμα και να συνεχίσει με αυτοπεποίθηση τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Live streaming: Ολυμπιακός – Πρωτέας Βούλας!

Η εμφάνιση αυτή δίνει ώθηση στην ομάδα, που δείχνει έτοιμη να διεκδικήσει τους στόχους της στη φετινή σεζόν. Με τον Θάνο Νίκλα και τις αθλήτριές του να έχουν βρει ρυθμό και να παραμένουν αποφασισμένες για διακρίσεις.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και «έκλεισε» με +17 (30-13) την πρώτη περίοδο, με λέι απ της Χέμπε (0:06). Με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να «μπαίνουν» στο δεύτερο δεκάλεπτο με τρίποντο της Ράτζα (9:45), για το +20 (33-13), ενώ έφτασαν και στο +26 (39-13), με καλάθι της Σύρρα στον αιφνιδιασμό. Αυτό ήταν και το παιχνίδι του Θρύλου, από τα μέσα της πρώτης περιόδου: άμυνα, κλέψιμο και… κόντρα! Στη συνέχεια (5:56), η Ράτζα ευστόχησε σε δύο βολές και «εκτόξευσε» το δείκτη του σκορ στο +25 (41-16), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά των «ερυθρόλευκων» στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο «έκλεισε» με 51-31, με την Λάμπερτ να σκοράρει από τα 6,75μ. (0:11).

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ημίχρονο με πάνω από 52,6% στα σουτ και 7/14 τρίποντα. Ενώ κυριάρχησε και στα ριμπάουντ (21-8). Να σημειωθεί, ότι η Χέμπε, πρώτη σκόρερ του ημιχρόνου, με 11 πόντους (10 η Χριστινάκη), τραυματίστηκε στα μέσα της δεύτερης περιόδου.

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο, η Χέμπε επέστρεψε στην πεντάδα των πρωταθλητριών Ελλάδας. Με τις φιλοξενούμενες να «ψαλιδίζουν» τη διαφορά και να μειώνουν σε 56-45. Στο 2:41, ωστόσο, η Χριστινάκη έβαλε τον Θρύλο ξανά στο +18 (67-49). Ενώ η Σπυριδοπούλου διαμόρφωσε, με 2/2 βολές, στα 14 δευτερόλεπτα, το 73-57 του τρίτου δεκάλεπτου. Στο ξεκίνημα (8:20) της τέταρτης περιόδου, η Χέμπε αξιοποίησε την εξαιρετική πάσα της Κολλάτου και «έγραψε» το +20 (77-57) για τις «ερυθρόλευκες», με την Ράτζα να κλέβει, να σκοράρει στην κόντρα (5:16) και να επαναφέρει το +25 (88-63). Το τελικό 92-67 διαμόρφωσε η Κολλάτου, με μία εύστοχη βολή (0:43).

Τα δεκάλεπτα: 30-13, 51-31, 73-57, 92-67

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Χέμπε 17(1), Ράτσα 14(2), Πηλακούτα, Κυριακούδη, Σπυριδοπούλου 4, Σύρρα 6, Καρλάφτη 5(1), Λάμπερτ 8(2), Δίελα 5(1), Κολλάτου 8(1), Τόμπιν 6

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Στολίγκα, Πολυμένη 4(1), Σακελλαρίου 4, Χατζηγιακουμή 4, Αλεξιά, Αναστασοπούλου 9(3), Εβερετ 10, Γασπαράτου, Τζορτζ 26(1), Έντουαρντς 10