Ο Ολυμπιακός νίκησε την Πρίμορατς στην διαδικασία των πέναλτι με 8-7 (12-12 κ.δ) και ξεκίνησε ιδανικά το φετινό του ταξίδι στο Champions League του πόλο των ανδρών.

Η νίκη του Ολυμπιακού στο «θρίλερ» του Παπαστράτειου είναι γεγονός! Ένα παιχνίδι που έληξε ισόπαλο στην κανονική διάρκεια με 12-12 και κρίθηκε στα πέναλτι δείχνει την ένταση και την ανταγωνιστικότητα της αναμέτρησης. Η ικανότητα της ομάδας να διατηρήσει την ψυχραιμία της σε τέτοιες κρίσιμες στιγμές είναι καθοριστική!

Η αρχή στους ομίλους του LEN Champions League με νίκη σίγουρα δίνει μια θετική ώθηση στον Θρύλο, καθώς οι δύο βαθμοί είναι πολύτιμοι για την πορεία τους στη διοργάνωση. Αντίστοιχα, η Πρίμορατς, αν και ηττήθηκε, δείχνει ότι μπορεί να ανταγωνιστεί σε υψηλό επίπεδο.

Το ματς

Πιο αναλυτικά, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νευρικά το ματς και αντιμετώπισε προβλήματα στην άμυνα, καθώς μετά το 2-1 του Φουντούλη (4:08), βρέθηκε πίσω με 3-2 και 4-3, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.

Στο ξεκίνημα (7:03) της δεύτερης περιόδου, ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε (4-4), με τον Πούρο να σκοράρει στην κόντρα (6:25) και να βάζει τους νταμπλούχους Ελλάδας μπροστά με 5-4. Τα «θέματα» στην άμυνα συνεχίστηκαν, με τον Θρύλο να δέχεται 3-0 σερί και να «απομακρύνεται» από την Πρίμορατς με δύο γκολ (5-7). Παρόλα αυτά, οι «ερυθρόλευκοι» βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, «απάντησαν» με 3-0 σερί και τέρματα των Γενηδουνιά (2:12), Φουντούλη (1:22) και Δήμου (0:48) και έτσι, «έκλεισαν» το ημίχρονο με 8-7 προβάδισμα!

Η τρίτη περίοδος είχε διαφορετική εικόνα, αφού στα πρώτα έξι λεπτά, κυριάρχησαν οι άμυνες των δύο ομάδων. Με τον Ολυμπιακό να σκοράρει, στο 2:47, για το +2 (9-7), με τον Παπαναστασίου, ο οποίος «έγραψε» και το 10-8, ένα λεπτό μετά (1:46). Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με 10-9 προβάδισμα για τους νταμπλούχους Ελλάδας, αφού η Πρίμορατς μείωσε.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 11-10 και 12-11, με τον Δήμου να ισοφαρίζει σε 12-12, στον παραπάνω, 1:53 για το φινάλε. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Θρύλος έχασε ευκαιρίες και τελικά, το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, όπου με 8-7 και μεγάλη απόκρουση του Ζερδεβά, οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν στη νίκη (20-19).

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 5-3, 2-2, 2-3, 8-7 (πέναλτι)

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Σουσιασβίλι (π/π, 6:03), 1-1 Γενηδουνιάς (π/π, 5:01), 2-1 Φουντούλης (περιφέρεια, 4:08), 2-2 Π. Τσέτκοβιτς (π/π, 2:43), 2-3 Μρσιτς (περιφέρεια, 1:50), 3-3 Κάκαρης (π/π, 1:31), 3-4 Σ. Τσέτκοβιτς (π/π, 1:05)

2ο οκτάλεπτο: 4-4 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 7:03), 5-4 Πούρος (κόντρα, 6:25), 5-5 Μάτκοβιτς (περιφέρεια, 5:59), 5-6 Μπρκιτς (φουνταριστό, 4:13), 5-7 Σουσιασβίλι (π/π, 2:44), 6-7 Γενηδουνιάς (πέναλτι, 2:12), 7-7 Φουντούλης (πέναλτι, 1:22), 8-7 Δήμου (π/π, 0:48)

3ο οκτάλεπτο: 9-7 Παπαναστασίου (π/π, 2:47), 9-8 Στανόγεβιτς (δύο μέτρα, 2:11), 10-8 Παπαναστασίου (περιφέρεια, 1:46), 10-9 Στανόγεβιτς (πέναλτι, 1:32)

4ο οκτάλεπτο: 10-10 Σ. Τσέτκοβιτς (π/π, 7:14), 10-11 Μάτκοβιτς (δύο μέτρα, 5:40), 11-11 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 5:11), 11-12 Βίκο (π/π, 4:35), 12-12 Δήμου (π/π, 1:53)

Τα πέναλτι: 13-12 Γενηδουνιάς, 13-13 Σουσιασβίλι, 14-13 Δήμου, 14-14 Μπρκιτς, 15-14 Φουντούλης, 15-15 Σ. Τσέτκοβιτς, 16-15 Κάκαρης, 16-16 Στανόγεβιτς, 17-16 Μπούσλιε, 17-17 Μάτκοβιτς, 17-17 Χαμένο πέναλτι του Γενηδουνιά (δοκάρια), 17-17 Απόκρουση Τζωρτζάτου, 18-17 Δήμου, 18-18 Μπρκιτς, 19-18 Φουντούλης, 19-19 Σ. Τσέτκοβιτς, 20-19 Κάκαρης, 20-19 Απόκρουση Ζερδεβά

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χέρβο Κόλιανιν): Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 4, Φουντούλης 2, Γούβης, Πούρος 1, Μπούσλιε, Δήμου 2, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου 2, Τζωρτζάτος

Πρίμορατς Κότορ (Βιέκοσλαβ Πάσκοβιτς): Μασάρο, Μπργούλιαν, Σ. Τσέτκοβιτς 2, Σουσιασβίλι 2, Μρσιτς 1, Μούρισιτς, Μάτκοβιτς 2, Πέροφ, Βίκο 1, Μπρκιτς, Π. Τσέτκοβιτς 1, Στανόγεβιτς 2, Ντ. Τσέτκοβιτς

Ολυμπιακός: Ζερδεβάς, Λόντσαρ, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 5, Φουντούλης 3, Γούβης, Πούρος 1, Μπούσλιε 1, Δήμου 3, Κάκαρης 2, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου 2, Τζωρτζάτος.