Ο Ολυμπιακός έκανε το «χρέος» του στην Πάτρα, με την «ερυθρόλευκη» αποστολή να παίρνει τη νίκη και να στρέφεται πλέον στη Σαβόνα.

Ο Ολυμπιακός για την ομάδα πόλο Ανδρών του συλλόγου πανηγύρισε την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα. Επικρατώντας άνετα της ΝΕ Πατρών με 30-7 στο κολυμβητήριο «Αντ. Πεπανός». Με αυτό το αποτέλεσμα, οι νταμπλούχοι Ελλάδας παρέμειναν αήττητοι και στην κορυφή του ομίλου τους. Ενώ πλέον εστιάζουν στις ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις, καθώς την Τετάρτη (30/10, 19:15) θα φιλοξενήσουν τη Σαβόνα στο Παπαστράτειο για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Ολυμπιακός: Ήταν όπως πρέπει, πήρε τη νίκη και κοιτάζει… Ευρώπη

Στο παιχνίδι της Πάτρας, οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν από την αρχή σοβαρότητα και αποφασιστικότητα, επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά τους. Με άριστη τακτική και συγκέντρωση, ο Ολυμπιακός πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 8-3 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου. Ενώ ανέβασε τη διαφορά στο +10 στο φινάλε του ημιχρόνου (14-4).

Η ένταση δεν έπεσε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους πρωταθλητές να κρατούν τον υψηλό ρυθμό τους. Στο τρίτο οκτάλεπτο, με επιμέρους σκορ 2-8, ο Θρύλος ανέβασε το προβάδισμά του στο 6-22. Και τελικά με ένα ακόμα εντυπωσιακό 1-8 στο τελευταίο οκτάλεπτο, έφτασε στο τελικό 7-30, πετυχαίνοντας μία εμφατική νίκη εκτός έδρας.

Με την αυτοπεποίθηση και το θετικό κλίμα να ενισχύονται, ο Ολυμπιακός στρέφεται τώρα στη δύσκολη ευρωπαϊκή πρόκληση, με στόχο τη νίκη κόντρα στη Σαβόνα και την ενίσχυση της θέσης του στον όμιλο του Champions League.