Ο Ολυμπιακός, αν και δυσκολεύτηκε, επιβλήθηκε του Περιστερίου με 79-74 και προκρίθηκε στον τελικό του Super Cup, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε τελικά του Περιστερίου με 79-74 και πέρασε στον τελικό του Super Cup, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Φίλιπ Πετρούσεφ, ο οποίος «καθάρισε» στην τελευταία περίοδο. Εξαιρετική εμφάνιση και για τον Σάσα Βεζένκοφ.

Ολυμπιακός: Η «ερυθρόλευκη» εξάδα των ξένων – Αυτόν έκοψε ο Μπαρτζώκας

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Olympiacos B.C. (@olympiacosbc)

Το ματς:

Το Περιστέρι έφτασε μέχρι το +6 και το 15-9, όμως ο Σάσα Βεζένκοφ απάντησε και έβαλε μπροστά τον Ολυμπιακό με 20-17, έχοντας τους μισούς πόντους της ομάδας του (10) πριν δώσει τη θέση του στον Άλεκ Πίτερς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-19 μπροστά στο σκορ τους Πειραιώτες.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και ξέφυγε με 34-22 περίπου στο 15’, όμως το Περιστέρι επέστρεψε με μεγάλα σουτ των Κράμπερι και Πάπας, έριξε τη διαφορά και πάλι σε μονοψήφιο νούμερο, δείχνοντας σε αρκετά καλή κατάσταση.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να είναι μπροστά στο σκορ με 31-24, έχοντας επιθετική πολυφωνία και τον Βεζένκοφ στους 10 πόντους, ενώ 7 πρόσθεσε ο Ντόρσει και 6 ο Φίλιπ Πετρούσεφ.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων στην τρίτη περίοδο ήταν πάρα πολύ καλή και παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ, γύρισε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά στο σκορ. Έφτασε να έχει κάποια στιγμή 9/9 εντός πεδιάς σουτ.

Και όχι μόνο αυτό αλλά έφτασε όχι μία, αλλά δύο φορές να προηγείται με 8 πόντους και το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει τελικά με το Περιστέρι να είναι μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους και σκορ 63-60.

Η έναρξη της τέταρτης περιόδου άφηνε υποσχέσεις για ακόμα μεγαλύτερη μάχη, όμως ο Ολυμπιακός μπήκε… με το μαχαίρι στα δόντια. Σκόραρε κατά ριπάς για το 70-65 στο 33′, με το Περιστέρι να αντέχει, να απαντάει, αλλά με το σκορ στο 76-72 να χάνει μερικές ευκαιρίες για να διεκδικήσει με ακόμη περισσότερες πιθανότητες την νίκη. Ο Βεζένκοφ γύρισε στο 38′, σκόραρε για το 79-72 και έκρινε οριστικά τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου, Τσολάκος, Αγραφιώτης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 41-34, 60-63, 79-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ράιτ 7 (5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Βεζένκοβ 20 (6/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 2, Φουρνιέ 7 (1), Γουίλιαμς-Γκος 6 (2/7 σουτ, 3 ασίστ), Βιλντόσα 4 (1/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (1/6 τρίποντα), Πίτερς 3 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 18 (7/8 δίποντα, 4/7 βολές, 9 ριμπάουντ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Κόφι 19 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πάπας 7 (1/6 τρίποντα), Πουλιανίτης 6 (2), Πάτον 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Κάρμπερι 15 (1/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ξανθόπουλος 2, Αβδάλας (0/6 σουτ), Έντι 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Ζούγρης 3 (7 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/30 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 16/25 βολές, 43 ριμπάουντ (26 αμυντικά – 17 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 13 λάθη, 17 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 16/33 δίποντα, 11/26 τρίποντα, 9/14 βολές, 32 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 10 επιθετικά), 21 ασίστ, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 15 λάθη, 24 φάουλ