Η αστοχία των Πειραιωτών ήταν ο κυριότερος λόγος όπου ο Ολυμπιακός στερήθηκε την αποψινή νίκη. Η σειρά στο 2-2 και όλα θα κριθούν στον πέμπτο τελικό του ΟΑΚΑ.

Μετά τα διαιτητικά όργια και τη στέρηση της «σκούπας» απ’ τον Θρύλο, οι δύο «αιώνιοι», Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναμετρώνται ξανά, στο πλαίσιο του 4ου τελικού. Το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, παρά τον καύσωνα, έγινε… καμίνι για τον αντίπαλο, ωθώντας την ομάδα μας για τη νίκη. Αρκετά 24ωρα πριν, ο γνωστός «εφευρέτης της αλητείας» ανακοίνωνε πως θα ερχόταν στο ΣΕΦ, όμως ήρθε η τιμωρία του Αθλητικού Δικαστή και είδε την αναμέτρηση απ’ το… σπίτι του!

Ως προς το αγωνιστικό, οι πράσινοι άφησαν εκτός τον Βιλντόζα, ενώ θέση στη δωδεκάδα πήρε ο Μπαλτσερόφσκι.

Ολυμπιακός: Απόλυτος κυρίαρχος!

Πιστοί στις επιλογές τους οι κόουτς, αρχικά ο Μπαρτζώκας επέλεξε τους Γουόκαπ, Κάνααν, Παπανικολάου, Πίτερς και Μιλουτίνοφ. Με τον Αταμάν να επιλέγει τους Γκραντ, Ναν, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρτ για την βασική του πεντάδα.

Λίγα λεπτά μετά το τζάμπολ, στο ΣΕΦ εθεάθη ο Βαγγέλης Μαρινάκης, αλλά κι ο Κώστας Καραπαπάς, οι οποίοι κάθισαν δίπλα στον υιό του ισχυρού άνδρα της ΠΑΕ, Μιλτιάδη.

@thrylos24.gr

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, με τον εκκωφαντικό θόρυβο στο ΣΕΦ να λυγίζει τους πράσινους (5-0). Ο Παπαπέτρου, μετά το τάιμ άουτ της ομάδας του, μείωσε με δικό του τρίποντο. Ο Θρύλος σταθερά κατείχε το προβάδισμα (9-5, 3:30), μα οι πράσινοι πέρασαν μπροστά με +1, χάρη σε σερί τους. Ο Παπανικολάου ευστόχησε σε τρίποντο, δίνοντας ξανά την πρωτοπορία στην ομάδα μας. Για τα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν συχνά στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 22-17.

Οι φιλοξενούμενοι, στο δεύτερο δεκάλεπτο, μείωσαν άμεσα σε 22-21. Ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, όμως ξανά ο Γκος το… πήρε πίσω. Ο ΜακΚίσικ μάλιστα, με γκολ-φάουλ, έδωσε ένα +6 (30-24) στο ντέρμπι. Ο Χουάντσο μείωσε στους 3, για να έρθει ο Λαρεντζάκης να φέρει τη διαφορά στους 5. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κυρίαρχοι στο ματς, παίρνοντας και διαφορά 10 πόντων (39-29, 15’). Έδειχναν πως είχαν το απόλυτο μομέντουμ, φτάνει μόνο να το διατηρούσαν στην αναμέτρηση. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έδωσε κι αέρα 11 πόντων, με τον ΠΑΟ να μειώνει, όμως ο Ναν έκανε το τρίτο του φάουλ. Σα να μην έφτανε αυτό, ο Έλληνας γκαρντ ευστόχησε σε ακόμη ένα σουτ έξω απ’ τη γραμμή των 6,75 (47-36). Μετά από ολιγωρία των Πειραιωτών, ο Ναν πέτυχε το δεύτερό του τρίποντο στο ματς, με την ομάδα του να επιβιώνει. Οι φοβεροί και τρομεροί «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να ανεβάσουν ξανά σε διψήφια επίπεδα τη διαφορά, με τον Παπανικολάου, αλλά και τον Γκραντ με μπάζερ μπίτερ, να γράφουν το 51-44.

Ολυμπιακός: Ήταν άστοχος…

Στο δεύτερο μέρος και το ξεκίνημά του, οι Πειραιώτες μπήκαν νευρικά, με τον Κάνααν να λύνει το δεσμό. Οι πράσινοι όμως, με συνέπεια μείωσαν στους 6 (54-48). Αρκετά λάθη των «ερυθρόλευκων» έφεραν το ματς ξανά στην ισοπαλία (54-54), χάρη σε σερί 10-3. Ο Κάνααν έδωσε ξανά την ψυχολογία που χρειαζόταν η ομάδα μας. Οι δύο ομάδες ομολογουμένως πήγαιναν κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο απόλυτο «Χ» και το 64-64.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όλα ήταν στην κόψη του ξυραφιού. Ολυμπιακός και ΠΑΟ πήγαιναν μαζί στο σκορ, δείχνοντας πως θα ακολουθούσε ένα θρίλερ. Μετά από 32 λεπτά, το σκορ ήταν στην απόλυτη ισοπαλία, ξανά (70-70). Η αστοχία των παικτών μας στις βολές ήταν… μοναδική, έχοντας χάσει αρκετούς «εύκολους» πόντους να προηγούνται. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 6 πόντους (71-77), δείχνοντας ότι έχουν τον τρόπο να αποδράσουν. Όμως, η ομάδα μας καλούνταν να αφυπνιστεί για τη συνέχεια. Οι Πειραιώτες μείωσαν σε 80-83, θέλοντας να μπουν στο ματς για τα καλά. Ο Πίτερς ευστόχησε σε τρίποντο που έφερε την αναμέτρηση στο καλάθι (83-85).  Στη συνέχεια, το ματς οδηγήθηκε στις συνεχόμενες βολές. Οι Πειραιώτες ήταν αρκετά άστοχοι, με τον ΠΑΟ να παίρνει τη νίκη και να ισοφαρίζει τη σειρά.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Μαγκλογιάννης, Θεονάς

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-44, 64-64, 85-88.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (2/4 τρίποντα, 3 ασίστ), Κάναν 11 (3/9 τρίποντα, 2/5 βολές), Παπανικολάου 11 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Πίτερς 11 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Μιλουτίνοβ 6 (3/4 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος (2/5 δίποντα, 7/10 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (1/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Πετρούσεβ 11 (2/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 5 (2/3 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Παπαπέτρου 3 (1), Γκραντ 15 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ναν 25 (7/10 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λεσόρ 15 (6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μήτογλου 7 (2/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Σλούκας 12 (2/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Αντετοκούνμπο 2, Γκριγκόνις 2 (2/2 βολές, 4 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 15/31 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 22/35 βολές, 30 ριμπάουντ (16 αμυντικά – 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 6 λάθη, 18 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 24/37 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 13/17 βολές, 29 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 7 επιθετικά), 17 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 11 λάθη, 27 φάουλ