Η ομάδα Εφήβων του Ολυμπιακού έμεινε στο 1-1 απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο, Παναθηναϊκό για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα Εφήβων του Ολυμπιακού έμεινε στο 1-1 απέναντι στον «αιώνιο» αντίπαλο, Παναθηναϊκό για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος Super League Κ17.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό, όταν ο Αργυρόπουλος είδε την κίνηση του Ιωάννου στην καρδιά της περιοχής και ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Η συνέχεια του ημιχρόνου δεν είχε καλό ρυθμό, καθώς σε αυτό δεν βοηθούσε και η βροχή που έπεφτε καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να ισορροπήσει και να δημιουργήσει κάποιες ευκαιρίες, κάτι που οδήγησε στην ισοφάριση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Καππάτος εκτέλεσε φάουλ από αριστερά, στην επαναφορά η μπάλα έφτασε στον Λάνα και εκείνος με συρτό σουτ νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος αν και ο ρυθμός ήταν και πάλι χαμηλός, η ομάδα του Δημήτρη Μαυρογενίδη είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έχασε σημαντικές ευκαιρίες για να ανατρέψει το παιχνίδι. Αρχικά στο 77′ ο Τρικαλιώτης είδε την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από την εστία μετά από σουτ που επιχείρησε, ενώ η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό ήρθε στο 87′ με τον Ξανθόπουλο να περνάει τρεις αντιπάλους, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε ξυστά από το δοκάρι του Στάμελου.

Επόμενο παιχνίδι για την Κ17 του Ολυμπιακού είναι με αντίπαλο τον Λεβαδειακό εκτός έδρας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δ. Μαυρογενίδης): Χριστοδουλόπουλος (61′ Νικολαΐδης), Αβραμούλης, Καππάτος, Ποτουρίδης, Νουχάι, Μωϋσιάδης (71′ Ξανθόπουλος), Σιώζιος, Λάνα, Μιχαηλίδης (71′ Στεφανίδης), Κάπελας (76′ Τρικαλιώτης), Μουγγός (61′ Κότσαλος).

Παναθηναϊκός: Στάμελος, Λάβδας, Δημακόπουλος, Γαζής, Βύντρα, Ρεμούνδος, Κίτσας (89′ Γιοκάι), Ιωάννου (89′ Δήμου), Βαμβακίδης, Αργυρόπουλος (71′ Τσιμερίκας), Ψάρρης (79′ Σουχλάκης).