Γνωστές έγιναν οι ημερομηνίες που ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ θα αντιμετωπίσει την Μπράσοφ για το CEV Champions League.

Ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ με την ομάδα βόλεϊ Ανδρών κατάφερε να προκριθεί στον τρίτο προκριματικό γύρο του CEV Champions League. Αυτό έγινε μετά από μια εντυπωσιακή εμφάνιση στη ρεβάνς του δεύτερου γύρου απέναντι στη Λας Πάλμας.

Στο δεύτερο ματς, που διεξήχθη στη «Gran Canaria Arena», οι νταμπλούχοι Ελλάδας πήραν τα δύο σετ που χρειαζόντουσαν για την πρόκριση. Κερδίζοντας με αποφασιστικότητα και εξαιρετική απόδοση. Αν και τελικά γνώρισαν την ήττα με 3-2 σετ (25-17, 5-25, 17-25, 25-22, 19-17), η ήττα αυτή ήταν «γλυκιά». Αφού ο στόχος της πρόκρισης είχε ήδη επιτευχθεί.

Η απόδοση του Ολυμπιακού ήταν εντυπωσιακή, με την ομάδα να έχει 60% επιτυχία στην επίθεση, επτά άσσους και εννιά μπλοκ. Στοιχεία που αναδεικνύουν την αποτελεσματικότητα και την ποιότητα των «ερυθρόλευκων» στις κρίσιμες στιγμές. Αυτή η πρόκριση φέρνει τον Ολυμπιακό στον τρίτο προκριματικό γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης βόλεϊ στην Ευρώπη.

Στην επόμενη φάση, ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Μπράσοφ από τη Ρουμανία. Ο πρώτος αγώνας θα διεξαχθεί στη Ρουμανία. Ενώ η ρεβάνς θα γίνει στο κλειστό «Μ. Μερκούρη» του Ρέντη, με τους Πειραιώτες να στοχεύουν στην είσοδό τους στη φάση των ομίλων για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Οι ημερομηνίες και ώρες των αγώνων ανακοινώθηκαν το μεσημέρι της Παρασκευής από την CEV, με τον Ολυμπιακό να προετοιμάζεται εντατικά για τα κρίσιμα ματς που ακολουθούν.