Γνωστή έγινε η αντίπαλος για τον Θρύλο, καθώς ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ στον τρίτο προκριματικό θα αντιμετωπίσει την Μπράσοφ.

Η Μπράσοφ, παρά την ήττα με 3-2 σετ από τη Σένενβερντ, κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League και περιμένει τον Ολυμπιακό ΟΝΕΧ ως την επόμενη αντίπαλό της. Ο Ολυμπιακός ΟΝΕΧ, από την πλευρά του, πρέπει πρώτα να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λας Πάλμας στον επαναληπτικό της Τετάρτης (9/10). Ώστε να προχωρήσει και να αντιμετωπίσει τη ρουμανική ομάδα.

Ολυμπιακός ΟΝΕΧ | Το ταξίδι στην Ισπανία

Το πρώτο παιχνίδι ανάμεσα σε Ολυμπιακό ΟΝΕΧ και Μπράσοφ θα διεξαχθεί στη Ρουμανία την επόμενη εβδομάδα. Με τον επαναληπτικό να ακολουθεί μία εβδομάδα αργότερα. Ο νικητής της σειράς αυτής θα κερδίσει την είσοδό του στους ομίλους του CEV Champions League.

Στον αγώνα με τη Σένενβερντ, η Μπράσοφ αντιμετώπισε δυσκολίες. Καθώς οι αντίπαλοί της πήραν προβάδισμα με 2-0 σετ. Και χρειάζονταν μόνο ένα ακόμη σετ για να στείλουν το παιχνίδι στο “χρυσό” σετ. Ωστόσο, η Μπράσοφ αντέδρασε δυναμικά. Κερδίζοντας το τρίτο σετ με 25-15 και το κρίσιμο τέταρτο σετ σε έναν εντυπωσιακό αγώνα που έληξε με σκορ 38-36. Εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Ο Ολυμπιακός καλείται τώρα να αντιμετωπίσει μια αποφασισμένη Μπράσοφ, με στόχο να περάσει στους ομίλους του Champions League και να συνεχίσει την πορεία του στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση.

ΤΑ σετ: 2-3 (21-25, 23-25, 25-15, 38-36, 11-15)

*Οι πόντοι της Μπράσοφ προήλθαν από 5 άσους, 53 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων. Ενώ της Σένενβερντ από 3 άσους, 51 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

ΜΠΡΑΣΟΦ: Κολίτο 16 (14/32 επ., 2 άσοι), Γκόμανς 27 (25/50 επ., 2 μπλοκ, 45% υπ. – 30% άριστες), Γκρέιαμ 7 (4/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Λούπου 14 (11/14 επ., 3 μπλοκ), Άρκες 1 (1 άσος), Κόβατς 7 (7/21 επ. 38% υπ. – 14% άριστες) / Καντόρ (λ., 65% υπ. – 38% άριστες), Μάγκντας, Μέλνικοβ 1 (1 άσος), Κοβάτσεβιτς, Στοϊσάβλιεβιτς 9 (9/15 επ., 42% υπ. – 17% άριστες), Μπάτλερ

ΣΕΝΕΝΒΕΡΝΤ: Γκίγκερ 8 (2/3 επ., 1 άσος, 5 μπλοκ), Κολμπ 10 (10/30 επ., 56% υπ. – 30% άριστες), Κόενεν 15 (14/34 επ., 1 άσος, 44% υπ. – 17% άριστες), Μαγκ 9 (5/13 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Λενκβάιλερ 16 (12/16 επ., 4 μπλοκ), Μαχέλα 21 (19/44 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) / Φίσερ (λ., 64% υπ. – 41% άριστες), Χούνσικερ, Κένελ (λ., 60% υπ. – 60% άριστες), Φον Μπεργκ 4 (4/6 επ.), Άκλιν 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 50% άριστες), Κολμπ Α. 1 (1 μπλοκ)